Konsultacja urologiczna jak się przygotować

Konsultacja urologiczna – jak się przygotować?

Konsultacja urologiczna u pacjentów często bywa źródłem stresu czy zakłopotania. Aby sprawić, by przeszła ona pomyślnie, należy się odpowiednio do niej przygotować. Jak to zrobić? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Jak się przygotować do konsultacji urologicznej?

Aby wizyta u urologa przebiegła sprawnie i efektywnie, pacjent powinien odpowiednio się do nie przygotować. O czym należy pamiętać przed pierwszą konsultacją urologiczną? Przede wszystkim nie zapomnijmy o zabraniu kompletu badań takich jak: USG jamy brzusznej, wyników badań krwi i moczu czy badania PSA w przypadku mężczyzn ze zdiagnozowaną prostatą.

Warto przygotować wykaz przyjmowanych leków, suplementów diety i ziół. Kolejnym krokiem przez wizytą u urologa, będzie zapisanie lub zapamiętanie wszystkich dolegliwości, związanych z układem moczowym. Niektóre objawy mogą świadczyć o chorobach układu moczowego takich jak: częstomocz, zakażenie układu moczowego, kamica układu moczowego, prostata czy zapalenie pęcherza moczowego i wiele innych.

Mężczyźni często borykają się z krwiomoczem, ropą w moczu, bólem lub obrzękiem jąder, pieczeniem cewki moczowej czy też uczuciem parcia na pęcherz. W przypadku częstomoczu powinniśmy spisać częstotliwość oddawania moczu i zastanowić się, czy podczas oddawania moczu odczuwamy ból.

Wszystkie te informacje przekażemy urologowi Poznań podczas wizyty, co pozwoli mu na przeprowadzenie skutecznego wywiadu lekarskiego, zlecenie niezbędnych badań i postawienie diagnozy. Ważną informacją dla urologa będzie określenie, kiedy dokładnie zaczęły się pojawiać niepokojące objawy urologiczne. Przed wizytą u urologa pacjent powinien umyć okolicę narządów płciowych.

Jak wygląda konsultacja urologiczna?

Wizyta u urologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz pyta o przykre dolegliwości związane z układem moczowym. Pacjent przedstawia wyniki badań, które szczegółowo analizuje urolog. W przypadku częstomoczu, pacjent powinien prowadzić dzienniczek mikcji, który przedstawia częstotliwość oddawania moczu.

Pozwoli to urologowi na poznanie przyczyn dolegliwości i zaproponowanie skutecznego leczenia. Nieodłącznym elementem konsultacji urologicznej jest przeprowadzanie badań, które są zależne od choroby pacjenta lub występujących objawów.  Do częstych badań u urologa zaliczamy USG podbrzusza.

W razie podejrzenia prostaty lub jej leczenia, urolog Poznań wykonuje badanie per rectum, które jest badaniem palpacyjnym przez odbyt. Urolog używa do niego jednorazowych rękawiczek i maści znieczulającej, by zminimalizować dyskomfort czy ból osoby badanej. Badanie polega na wprowadzeniu palca do odbytu przez lekarza.

Podczas badania per rectum lekarz może poprosić pacjenta o nabranie powietrza do płuc i krótkotrwałe wstrzymanie oddechu. Urolog Poznań podczas badania per rectum ocenia stan skóry otaczającej odbyt czy średnicę kanału odbytu. Lekarz podczas badania stwierdza, czy nie ma niepokojących zmian w kierunku raka prostaty i raka jelita grubego.

Po badaniu lekarz jest w stanie zdiagnozować prostatę i zlecić dodatkowe badania. Urolog Poznań pyta pacjenta o inne prostata objawy takie jak: niemożność oddania moczu, częstomocz czy gwałtowne parcie na mocz. U kobiet podczas wizyty u urologa najczęściej wykonuje się badanie palpacyjne podbrzusza, krocza, cewki moczowej, okolic lędźwiowych lub wykonuje USG z wypełnionym pęcherzem.

Konsultacja urologiczna jak się przygotować

5/5 - (7 votes)