Kiedy udać się do okulisty?

Kiedy udać się do okulisty?

Niepokojące objawy takie jak: pogorszenie ostrości wzroku, podwójne widzenie czy przekrwienie oczu powinny zmusić nas do udania się do okulisty. Osoby z wadą wzroku powinny regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny Poznań. Jak często? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u okulisty

Każdy z pacjentów, kiedy tylko zauważy niepokojące objawy związane ze wzrokiem, powinien udać się do okulisty w celu postawienia diagnozy i podjęcia natychmiastowego leczenia. Pierwszym sygnałem do pojawienia się u okulisty Poznań jest pogorszenie się ostrości wzroku, przekrwienie oka czy podwójne widzenia.

Kiedy udać się do okulisty – objawy

Niepokój powinno wzbudzić pojawienie się „mroczków” przed oczami, światłowstręt, zaburzenia pola widzenia, częste mruganie, mrużenie oczu podczas czytania tudzież swędzenie i pieczenie gałki ocznej. Inne objawy wykraczające poza normę i które mają wpływ na narząd wzroku także powinny być od razu konsultowane z lekarzem.

Jak często badać wzrok u okulisty?

Osoby z wadą wzroku lub obciążone genetycznie chorobami narządu wzroku powinny regularnie przychodzić na wizyty u okulisty Poznań. Profilaktyczne wizyty w gabinecie okulistycznym dorosłych pacjentów powinny odbywać się minimum co 2 lata. Osoby po 40 roku życia powinny szczególnie zadbać o konsultację, ponieważ są one w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę.

Częste wizyty u okulisty Poznań powinny zaplanować osoby cierpiące na cukrzycę, którzy są w grupie ryzyka zachorowania na zaćmę tudzież jaskrę. Pacjenci z chorobami tkanki łącznej, chorobami reumatycznymi, układu nerwowego czy naczyń także powinny częściej przychodzić na kontrolę do gabinetu okulistycznego, ponieważ są bardziej podatni na zmiany w narządzie wzroku.

Jak wygląda badanie wzroku u okulisty?

Na początku wizyty okulista przeprowadza wywiad lekarski i przedmiotowe badanie wzroku, które polega na ocenie wielkości gałek ocznych i ich ruchomości, ocenie wyglądu powiek i oczodołów. Następnie okulista wykonuje podstawowe badanie ostrości wzroku. Najpopularniejszą metodą jest odczytywanie przez pacjenta rzędów liter wskazanych przez okulistę na tablicy Snellena.

Drugą metodą badania ostrości wzroku jest refraktometria, czyli komputerowe badanie wzroku. Jego istotą jest wpatrywanie się pacjenta w ekran autorefraktometru, na którym wyświetlane są obrazy przedstawiające przedmiot w oddali. Podczas komputerowego badania wzroku urządzenie przepuszcza wiązkę promieni podczerwonych, które odbijają się w poszczególnych strukturach oka.

Uzyskane wyniki pozwalają na otrzymanie wartości refrakcji w każdym oku. Komputerowe badanie wzroku wykonuje się osobno dla każdego oka – badanie jest krótkie i nieinwazyjne.

Inne badania, które wykonuje okulista Poznań są indywidualnie dobierane do każdego pacjenta. W gabinecie okulistycznym bardzo często przeprowadza się badanie pola widzenia, którego zadaniem jest wykrycie niektórych chorób oczu na wczesnym etapie. Pacjent podczas badania pola widzenia ma za zadanie wpatrywać się w jeden punkt.

Innym z badań jest badanie dna oka, które umożliwia ocenę struktury gałki ocznej od wewnątrz i jest przeprowadzane za pośrednictwem specjalnego urządzenia – oftalmoskopu. Badanie dna oka polega na oświetleniu siatkówki przez okulistę i dokonaniu oceny jej wyglądu oraz stanu odżywienia naczyń. Okulista często decyduje się na badanie ciśnienia w gałce ocznej, co pozwala na wykrycie jaskry. Opcjonalnie lekarz może zdecydować się na optyczną koherentną tomografię OCT – badanie, którego istotą jest szczegółowa ocena budowy i struktury oka.

Kiedy udać się do okulisty Poznań

5/5 - (7 votes)