Kiedy rozpoznajemy AZS, kiedy iść do dermatologa

Kiedy rozpoznajemy AZS?  

Swędząca, przesuszona i często czerwona skóra to charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry (w skrócie AZS). Lekarze nie potrafią wskazać jednego czynnika, który przyczynia się do tej choroby, a leczenie polega głównie na likwidowaniu objawów AZS. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry, kogo dotyka i jak sobie z nim radzić?

Kiedy rozpoznajemy AZS– objawy

Objawy, które mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry raczej trudno przeoczyć. Należą do nich:

  • bardzo silny świąd, który powoduje chęć drapania się
  • znaczna suchość skóry
  • zaczerwienienie i rumień
  • obecność grudek i pęcherzyków, które często wypełnione są płynem surowiczym i mogą tworzyć sączące rany oraz nadżerki

Poza tym przy AZS może pojawiać się świąd po intensywnym wysiłku fizycznym, tzw. rybia łuska, nietolerancja wełny, tendencje do nawrotowych zakażeń skóry, pozytywne wyniki testów skórnych z alergenami, nietolerancja wybranych pokarmów czy zaćma.

U niemowląt zmiany pojawiają się zazwyczaj najpierw na twarzy, a kolejno na szyi oraz tułowiu. U starszych dzieci dodatkowo w zgięciach stawowych, karku, dłoniach, a u dorosłych mogą pojawić się na całym ciele. 

Warto zwrócić uwagę, że często na atopowe zapalenie skóry chorują dzieci, których rodzice zmagali się lub nadal zmagają z tą chorobą. 

Przypadłość często współistnieje z innymi chorobami z grupy chorób atopowych jak astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny, pokrzywka i alergiczne zapalenie spojówek. 

Co to jest AZS i jakie są jego przyczyny?

Atopowe zapalenie skóry to dość powszechna zapalna i przewlekła choroba skóry, nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Szczególnie często występuje w krajach wysokorozwiniętych i dotyka osoby zamieszkujące miasta, gdzie jest bardziej zanieczyszczone powietrze. 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi skąd się bierze AZS. Liczne źródła naukowe wskazują, że jest wynikiem współistniejących i wpływających na siebie czynników jak geny, nieprawidłowo działający układ immunologiczny i czynniki środowiskowe.

W wielu przypadkach osoby z atopowym zapaleniem skóry rodzą się z zaburzeniami bariery chroniącej naskórek i nie jest ona naturalnie chroniona tak jak u zdrowej osoby. Zaburzona jest produkcja i działanie filagryny, czyli białka odpowiedzialnego za ochronę zdrowej skóry. 

Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe to na rozwój choroby mogą mieć wpływ alergeny jak (sierść zwierząt, kurz, roztocza, pyłki roślin, niektóre pokarmy), zanieczyszczenie środowiska, problemy emocjonalne i stres, gwałtowne zmiany temperatury, a także kosmetyki, detergenty, tkaniny)

Jak leczyć AZS?

Leczenie atopowego zapalenia skóry musi być dostosowane do objawów i ich nasilenia. Należy pamiętać, aby zawsze w przypadku podejrzenia AZS skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania czynników wywołujących reakcję alergiczną. 

Dzięki unikaniu czynników drażniących, przyjmowaniu odpowiednich leków i właściwej pielęgnacji skóry można zminimalizować objawy, a nawet je uśpić. W leczeniu atopowego zapalenia skóry wykorzystuje się także fototerapię.

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia objawów AZS jest zabieg laserem excimerowym. Urządzenie emituje promieniowanie ultrafioletowe (UVB), które umożliwia precyzyjne naświetlenie obszarów zmienionych chorobowo, z pominięciem skóry zdrowej.

Długość fal umożliwia wygenerowanie odpowiedniego bodźca termicznego, który przegrzewa skórę, prowadząc do jej uszkodzenia. W efekcie pobudzone fibroblasty zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, a w wyniku podziału komórek uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.

Zabieg jest bezpieczny oraz bezbolesny dla pacjenta i od razu można wrócić po nim do codziennych aktywności.

Kiedy rozpoznajemy AZS Poznań

5/5 - (9 votes)