Jeść czy nie jeść przed bieganiem? Co lepiej

Jeść czy nie jeść przed bieganiem?

Jeść czy nie jeść przed bieganiem?

Bieganie można naprawdę polubić, a nawet pokochać! Biegając każdy z nas jest  wstanie odmienić swoje życie nie tylko ze strony fizycznej, ale też duchowej. A każdy, kto czuje się lepiej w swojej skórze stara się i żyje lepiej – lepiej, co znaczy ZDROWIEJ. Tylko czy można jeść przed bieganiem?

Bieganie to wcale nie drogie buty i modny strój, a styl życia, który zachęca do odpowiedniej diety i wyrobienia sobie określonych nawyków żywieniowych.

Bardzo często osoby mające w zamiarze odchudzić się poprzez bieganie czynią to na czczo, uzasadniając takie działanie lepszym spalaniem tkanki tłuszczowej. Nic bardziej mylnego..

Zmęczony, pozbawiony energii organizm będzie bowiem pracował krócej i mniej efektywnie, Szybsze zmęczenie nie pozwoli na wydajny trening, a tym samym oddali w czasie chęć zrzucenia dodatkowych kilogramów..

Dokonano nawet w tym celu badań, by sprawdzić czy bieganie na czczo daje lepsze efekty czy nie. Wynik był taki, że osoby, które spożyły lekki posiłek, po treningu utrzymywały nawet do 24 godzin metabolizm na wyższym poziomie, niż osoby ćwiczące na czczo.

Dieta biegacza – czego unikać?

Chcąc czerpać pełną przyjemność z biegania należy wystrzegać się następujących pozycji:

  • produktów mocno przetworzonych – czyli takich, które zawierają w sobie potężne ilości konserwantów i polepszaczy smaku,
  • fast foodów, czyli tzw. śmieci żywieniowych, za którymi tak wszyscy przepadamy,
  • pokarmów o dużej zawartości cukrów, na godzinę przed bieganiem albowiem są one szybkim zastrzykiem energii, ale potem dają efekt odwrotny, powodując szybki spadek energii w trakcie treningu.

Co zjeść przed treningiem?

Posiłek przed bieganiem jest równie ważny co pora jego spożycia. Trzeba wziąć sobie do serca, że trawienie jest procesem, który przebiega najefektywniej w stanie spoczynku. Każdy intensywny wysiłek z pełnym brzuchem może przyczynić się do powstawania niekomfortowych dolegliwości.

Ważne jest aby proces intensywnego trawienia zakończył się przed treningiem. Najlepiej jeśli po raz ostatni spożyjemy posiłek na 3 godziny przed treningiem. Taki odstęp czasu daje naszemu żołądkowi odpowiednią ilość czasu na strawienie pokarmu i zagwarantuje, że będziemy czuli się optymalnie dobrze. W sytuacji, w której na 1-2 h przed treningiem odczuwamy lekki głód, można oczywiście coś przekąsić. Przekąski przed treningiem powinny być bogate w dobre węglowodany.

Najlepszymi przekąskami krótko przed treningiem są:

  • świeże owoce np. banan, kiwi,
  • suszone owoce np. rodzynki, morele, śliwki,
  • jogurt,
  • kanapka z miodem,
  • baton energetyczny,
  • pieczywo chrupkie z dżemem.

Połączenie odpowiedniej diety z regularnym bieganiem pozwoli na utrzymanie naszej kondycji i samopoczucia w nienagannym stanie. Warto zapytać dietetyka o opinię.

Co lepsze: Jeść czy nie jeść przed bieganiem?

Oceń nas