Jęczmień na powiece 

Jęczmień na powiece

Jęczmień na oku to jedno ze schorzeń, które często jest bagatelizowane przez pacjentów. Podczas wystąpienia objawów należy niezwłocznie udać się do okulisty, który dokona trafnej diagnozy i przepisze odpowiednie leki takie jak: krople czy maści z antybiotykiem. Wizyta u okulisty pozwoli na wykluczenie gradówki, która jest poważniejszym schorzeniem od jęczmienia na powiece.

Jęczmień na powiece – charakterystyka

Jęczmień na powiece przybiera postać ropnia w kształcie ziarenka zboża. Ropień początkowo jest czerwony, a następnie zmienia barwę na różową lub żółtą. Jęczmieniowi towarzyszą objawy: zaczerwienienie oka, łzawienie oka, ból w obrębie zmiany, stan podgorączkowy, ból głowy czy swędzenie i podrażnienie gałki ocznej czy też dyskomfort pacjenta. 

Jakie są przyczyny jęczmienia na powiece?

Jęczmień jest wywoływany przez zakażenie gronkowcem (Staphylococcus aureus albo Staphylococcus epidermidis). Do zakażenia dochodzi, gdy pacjent nie przestrzega prawidłowych nawyków higienicznych. Bakterie gronkowca zostają przeniesione na powiekę poprzez tarcie oczu lub dotykanie powieki.

Najbardziej narażeni na zakażenie jęczmieniem są pacjenci, którzy są osłabieni lub mają słabą odporność. To schorzenie bardzo często dopada dzieci. Do czynników ryzyka zaliczamy: dysfunkcje gruczołów tarczkowych Meiboma, trądzik różowaty, cukrzycę czy łojotokowe zapalenie skóry. 

Leczenie jęczmienia

Kiedy zaobserwujemy objawy jęczmienia, należy niezwłocznie udać się na wizytę do okulisty Poznań. Domowe sposoby takie jak picie naparów czy pocieranie złotą obrączką jęczmienia rzadko przynoszą poprawę, a mogą wręcz doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Lekarz-okulista podczas wizyty dokona prawidłowej diagnozy i w razie potwierdzenia jęczmienia na powiece zaleci krople lub maści z antybiotykiem, które przyczynią się do wyleczenia jęczmienia. Ich zaletą jest łagodzenie bólu i skrócenie czasu leczenia. Okulista podczas stawiania diagnozy wykluczy, czy pacjent nie ma gradówki, która jest podobna do jęczmienia, lecz stanowi poważniejsze schorzenie.

Lekarz często zaleca okłady rozgrzewające i masaż, które powinny być stosowane 4 razy na dobę po 10-15 minut. Jęczmień rozgrzewa się za pomocą okładów lub przytykając szklany pojemnik wypełniony ciepłą wodą.

Pilna wizyta u okulisty jest niezbędna, kiedy u pacjenta doszło do obrzęku całego oka lub pojawiła się sino-czerwona obwódka wokół rogówki. Przyspieszyć wizytę u okulisty powinny zaburzenia widzenia, gorączka, wypadanie rzęs lub zgrubienie powieki czy powiększenie węzłów chłonnych.

5/5 - (7 votes)