Jak zacząć biegać?

jak-zaczac-biegac, Jak zacząć biegać?

Coraz więcej osób decydując się na rozpoczęcie jakiejś aktywności ruchowej wybiera bieganie. I bardzo dobrze.Można powiedzieć, że w porównaniu z tenisem, czy skokiem o tyczce to raczej mało angażujący sport. I w pewnym sensie tak jest, z tym, że tylko na początku. Jednak najpierw należy się zastanowić jak zacząć biegać.  Bo jeśli bieganie się pokocha i uczyni swego rodzaju filozofią życia temat zyskuje na powadze, a podejście do treningów zmienia się nawet o 360 stopni. Ale po kolei..

Nierozsądne rozbieganie

Podczas treningów zaobserwowałam ostatnio, że spora cześć biegających w ogóle nie ma pojęcia o tym, co robi – wyciąga z szafy jakieś stare, zapomniane przez Boga i ludzi tenisówki i gna z kolorem purpury na twarzy ulicami co najmniej jakby chcieli pobić życiówkę. Nie o to w tym wszystko chodzi, a po pierwsze zaś –  nie tak się zaczyna. Bo prawdziwego biegacza pozna się nie tylko po tym jak kończy, ale zacznie..

Początki bywają trudne – warto wiedzieć jak rozsądnie zacząć biegać.

Bieganie jest jak lek, który dostępny jest dla każdego i bez recepty! Wzmacnia organizm, umysł, a przede wszystkim charakter. Dobroczynnie wpływa też na nastrój. Przy okazji dodaje także całkiem sporo walorów estetycznych naszemu ciału. Aby doświadczyć na sobie owej wszechstronności jego pozytywnego działania trzeba uzbroić się w solidny pancerz motywacji, której bieganie na samym początku wręcz wymaga. Bo jeśli już postanowiło się biegać należy robić to regularnie i nie odpuszczać sobie z byle powodu. Po jakimś czasie jest łatwiej, ponieważ motywacja przekształca się w naturalną potrzebę biegania.

Czego jeszcze potrzebujesz?

Oprócz motywacji potrzebny jest rozsądek – jeśli nigdy przedtem nie miało się do czynienia z joggingiem należy zacząć od krótkich dystansów, które przeplatane są interwałami spokojnego marszu. W miarę możliwości należy minimalizować marsz na rzecz biegu i zwiększać dystanse.

Przed każdym treningiem potrzebna jest rozgrzewka, której najistotniejszym punktem jest solidne rozciąganie. Czynność ta powinna mieć miejsce również po jego zakończeniu – porządny stretching niweluje bowiem bóle mięśni. Jak sama nazwa wskazuje celem rozgrzewki jest rozgrzanie, głównie mięśni właśnie. Rozgrzany mięsień może bowiem więcej J a ciało szybciej reaguje, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na kontuzje.

Jak zacząć biegać?

Zanim zaczniemy biegać konieczne trzeba pomyśleć o zakupie odpowiednich butów. I na tym elemencie garderoby sporowca nie wolno oszczędzać – na koszulkę, czy spodenki można wydać mniej, na buty NIE.  Najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu i pod okiem fachowca wybrać model, który najbardziej będzie odpowiadał naszym predyspozycjom. Niektórzy ludzie podczas biegu wykazują tendencję do pronacji (przy styku z podłożem stopa wykręca się zbyt mocno do wewnątrz) lub supinacji (ruch do zewnątrz) i potrzebują butów z odpowiednią amortyzacją. W wyborze obuwia istotna jest również nawierzchnia, po której biegamy.

I jeśli jesteś gotowy, to do biegu i start albowiem z każdym dniem zwłoki odmawiasz sobie sporej dawki przyjemności! Teraz już wiesz jak zacząć biegać.

depilacja laserowa Poznań

depilacja laserowa

Oceń nas