Jak wygląda wizyta u okulisty
Jak wygląda wizyta u okulisty
Czym jest badanie ostrości wzroku? Co tak naprawdę oznacza badanie pola widzenia? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w artykule.
Jakie objawy, powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie okulistycznym?
Wizyty u okulisty Poznań powinny odbywać się regularnie, ale poza tym istnieją objawy, które powinny skłonić nas do rychłego odwiedzenia gabinetu okulistycznego. Należą do nich: suche oczy, swędzenie, pieczenie lub ból oczu czy też nadmierne łzawienie. Inne niepokojące objawy, jakie mogą się pojawić to: częste infekcje oczu, światłowstręt, zaczerwienienie gałek ocznych czy bóle głowy.
Wskazaniem do wizyty w gabinecie okulistycznym jest pogorszenie wzroku czy też uczucie ciała obcego w oku. Jeśli borykasz się z powyższymi objawami to powinieneś natychmiast zgłosić się do okulisty w celu przeprowadzenia rutynowych badań, które pozwolą na zdiagnozowanie ich przyczyny.
Na czym polega badanie wzroku u okulisty Poznań?
Jak każda wizyta lekarska, również ta u okulisty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego z pacjentem. Lekarz zadaje szereg pytań dotyczących stanu zdrowia, co pozwala mu na postawienie wstępnej diagnozy po przeprowadzeniu badań. Okulista Poznań pyta o to, kiedy pojawiły się niepokojące objawy, czy miały charakter nawracający etc. Okulista może zapytać o choroby występujące w rodzinie czy choroby współistniejące u pacjenta.
W kolejnej części wizyty okulista wykonuje badania: badanie ostrości wzroku, badanie ostrości wzroku do bliży. W zależności od wskazań pacjenta, okulista może wykonać pomiar ciśnienia śródgałkowego czy też badanie pola widzenia.
Najpopularniejszym badaniem okulistycznym wykonywanym w gabinecie jest badanie ostrości wzroku. Polega ono na odczytywaniu liter z tablicy Snellena, na której przedstawione są rzędy liter różnej wielkości. W ostatnim rzędzie litery mają najmniejszą czcionkę. Lekarz prosi o odczytywanie najmniejszego rzędu bez okularów korekcyjnych.
Jak wygląda wizyta u okulisty – tablice Snellena
Osoby z wadą wzroku czytają litery w okularach, co ma za zadanie sprawdzić, czy szkła są odpowiednio dobrane. Badanie z tablicą Snellena ma pokazać ostrość wzroku i jest szczególnie wskazane w sytuacjach pogorszenia widzenia. Celem badania jest wykrycie zaburzeń widzenia.
Jak okulista określa wadę wzroku podczas badania?
Osoby z wadą wzroku także poddawane są badaniu z udziałem tablicy Snellena. Wykorzystuje do tego soczewki próbne umieszczone w oprawkach okularowych, podczas gdy pacjent odczytuje litery z tablicy Snellena. Jeśli pacjent nie może odczytać którejś z liter bądź widzi ją niewyraźnie, lekarz okulista zmienia szkła dokonując korekcji. W efekcie okulista jest w stanie ustalić ilość dioptrii za pomocą tej metody, co przekłada się na dobór okularów o odpowiedniej mocy.
Skiaskopia – co to jest?
Jest to test uzupełniający badanie ostrości wzroku. Bardzo często stosuje się go u dzieci. Badanie polega na tym, że pacjent patrzy przez otwór w płaskim lusterku, a okulista rzuca pacjentowi odblask odbity od źródła światła, obserwując czerwone odblaski z dna oka. Dzięki badaniu okulista może określić rodzaj wady wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm.
Oglądanie przedniej części oka – co to takiego?
Innym z podstawowych badań jest makroskopowe badanie oka, podczas którego ogląda się spojówki, powieki i przedni odcinek gałki ocznej. Drugim etapem badania jest badanie w lampie szczelinowej, podczas którego pacjent opiera brodę i czoło na specjalnej podpórce urządzenia i ma za zadanie wpatrywać się w punkt naprzeciwko.
Badanie może zdiagnozować u pacjenta takie schorzenia jak: katarakta, uszkodzenia rogówki, objawy suchego oka czy zmiany zwyrodnieniowe plamki ocznej.
Jak wygląda wizyta u okulisty – Refrakcja
Badanie refrakcji wykonuje się za pomocą refraktometru komputerowego. Jest to inaczej komputerowe badanie wzroku – czyli krótka procedura nie wymagająca specjalnego przygotowania. Urządzenie pokazuje wielkość wady wraz z jej rodzajem – nadwzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem.