Jak wygląda obrzezanie

Jak wygląda obrzezanie?

Z artykułu dowiemy się, jak wygląda obrzezanie, jakie są wskazania do zabiegu i zalecenia po procedurze medycznej.

Co to jest obrzezanie?

Obrzezanie (inaczej cyrkumcyzja) to zabieg podczas którego usuwa się cały napletek lub jego fragment. Zadaniem napletka jest ochrona żołędzi prącia przez czynnikami zewnętrznymi oraz oddziaływaniem bodźców mechanicznych. Wskazaniem do zabiegu jest stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka, które ogranicza lub uniemożliwia ściąganie napletka w stanie spoczynku lub wzwodu członka.

Ale to nie jedyna przesłanka do obrzezania. Innym wskazaniem jest podejrzenie zmian nowotworowych napletka, zmiany bliznowate żołędzi, załupka o charakterze nawrotowym, nawracające infekcje układu moczowego, urazy napletka i prącia, ból podczas stosunku. Obrzezanie wykonuje się także z przesłanek religijnych i jest to ważny element kultu religijnego w judaizmie i islamie. 

Przebieg zabiegu obrzezania

W gabinecie medycyny estetycznej Poznań przeprowadzamy dwa rodzaje cyrkumcyzji – polegające na częściowej resekcji napletka (obrzezanie częściowe) lub całego napletka (obrzezanie całkowite). Zabieg rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i odrzucenia przeciwwskazań do procedury medycznej.

Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu, wyborze i objaśnieniu metody obrzezania przez lekarza medycyny estetycznej, można przystąpić do wykonania procedury. Lekarz urolog dobiera określoną technikę do indywidualnych wskazań pacjenta. Pierwszą z nich jest „high and tight” – czyli niemal całkowite obrzezanie po którym blizna zlokalizowana jest daleko od korony prącia.

Druga metoda to „high and loose” – żołądź jest tylko w części pokryty skórą, a w czasie wzwodu możliwe jest przesuwanie skóry. Inną metodą jest „low and tight”, czyli wycięcie dużej części napletka, a żołądź jest stale odsłonięty. Ostatnią metodą jest „low and loose”, czyli redukcja niedużego fragmentu napletka, a żołądź w stanie spoczynku w większej części pokryty jest skórą.

Po wykonaniu tej metody blizna pozostaje na wewnętrznej części napletka. Zabieg obrzezania wykonuje się nie tylko chirurgicznie za pomocą skalpela. Inne metody zakładają użycie elektrokoagulacji lub lasera. Po chirurgicznym obrzezaniu bardzo rzadko występują powikłania, dlatego zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny. 

Po zabiegu lekarz zabezpiecza penisa opatrunkiem, który należy regularnie zmieniać. Jakie są zalecenia po zabiegu obrzezania? Pacjent przez pierwsze tygodnie od zabiegu powinien trzymać penisa w pozycji „do góry” na przykład poprzez przyklejenie go plastrem do brzucha. Takie działanie przyczynia się do lepszego gojenia się i wpływa na pozbycie się obrzęku z penisa.

Lekarz często przepisuje żele przeciwbólowe oraz antybiotyki. Pacjent powinien obchodzić się z penisem bardzo delikatnie przez dwa tygodnie po zabiegu, bo może występować przeczulica w obrębie żołędzia. 

Jak wygląda obrzezanie Poznań

5/5 - (7 votes)