Jak wygląda czerniak

Jak wygląda czerniak?

Z artykułu dowiemy się czym jest czerniak, jak się go diagnozuje, jakie są jego objawy oraz poznamy przebieg leczenia czerniaka.

Jak wygląda czerniak?

Czerniak to nowotwór złośliwy atakujący komórki barwnikowe skóry, czyli melanocyty. Najczęściej czerniak występuje na skórze, ale może być też przypadłością, która pojawia się na gałce ocznej. Z roku na rok czerniak zbiera coraz większe żniwa, ponieważ zachorowalność na ten nowotwór wzrasta. Jakie są przyczyny czerniaka?

Medycyna typuje wiele przyczyn takich jak: uwarunkowania genetyczne czy czynniki środowiskowe: ekspozycja na światło słoneczne, oparzenia słoneczne, zmiany melanocytowe, korzystanie z solarium.

Jakie są objawy czerniaka?

Objawy czerniaka to pojawienie się zgrubień, powiększenie znamienia, zmiana koloru, swędzenie czy krwawienie oraz zmiana struktury w obrębie istniejącego na skórze znamienia barwnikowego.  Innym z objawów jest odczyn zapalny związany ze znamieniem.

Czerniak objawia się także w występowaniu zmian o niebieskim i błękitnym zabarwieniu.

Aby rozpoznać czerniaka skóry, należy obserwować zmiany barwnikowe.  Pacjent powinien zwrócić uwagę na nowopowstałe zmiany i w razie ich zaobserwowania udać się na wizytę do dermatologa. 

Najczęściej u pacjentów występuje czerniak szerzący się powierzchownie, którego przyczyną są znamiona barwnikowe. Innym rodzajem jest czerniak guzkowy, który pojawia się u 10-30% pacjentów. Inną formą czerniaka jest plama soczewicowata złośliwa, która występuje rzadko. Wyróżniamy też czerniaka bezbarwnikowego, który jest pozbawiony barwnika i przyjmuje postać różowo czerwonej grudki. 

Jak wygląda diagnoza czerniaka?

W razie wykrycia na swoim ciele niepokojących zmian, należy udać się do lekarza-dermatologa. Przeprowadzi on wywiad lekarski i badanie dermatoskopem. Dermatoskop to przyrząd lekarski, który pozwala na oglądanie zmian skórnych w powiększeniu i z wykorzystaniem światła i immersji.

Jak wygląda czerniak – decyduje badanie dermatoskopowe

Dzięki temu dermatolog może ocenić strukturę, wzorce i ilość barwnika w zmianach skórnych oraz potwierdzić czy też wykluczyć czerniaka. Dermatolog ocenia znamiona barwnikowe pod kątem wielkości, brzegów, rozkładu barwnika, symetrii bądź asymetrii.

Diagnoza czerniaka musi być potwierdzona badaniem cytologicznym, czyli wymazem z owrzodzenia.

Zleca się również podstawowe badania krwi i RTG klatki piersiowej, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i regionalnych węzłów chłonnych. 

Jakie są sposoby leczenia czerniaka?

Głównym zabiegiem stosowanym przy wczesnym zdiagnozowaniu czerniaka jest usunięcie chirurgiczne zmiany z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa. Następnie przeprowadza się badanie histopatologiczne, które określa stopień zaawansowania choroby.

Często lekarze decydują się na wykonanie biopsji węzłów wartowniczych, czyli pierwszych węzłów spływu chłonnego z obszaru zmiany pierwotnej.

Jeżeli nie ma przerzutów leczenie jest zakończone i polega jedynie na stałym monitorowaniu zdrowia pacjenta. W razie wystąpienia przerzutów usuwa się węzły chłonne z tej grupy oraz zleca się obserwację onkologiczną i regularnie przeprowadza badania kontrolne. Ważne jest, by wykluczyć rozwój choroby czy pojawianie się nowych przerzutów.

W razie złego scenariusza w postaci przerzutów, pacjent poddawany jest chemioterapii, która do tej pory nie dawała pozytywnych rezultatów leczenia. Na szczęście obecnie medycyna dysponuje lekami nowej generacji – lekami ukierunkowanymi molekularnie i przeciwciałami, które przynoszą wymierne efekty w leczeniu tego nowotworu. 

5/5 - (7 votes)