Jak walczyć z otyłością
Jak walczyć z otyłością?
Nadwaga i otyłość są klasyfikowane w dzisiejszych czasach jako choroby cywilizacyjne. Są efektem wzrastającej tendencji do niezdrowego odżywiania się oraz prowadzenia siedzącego trybu życia. Poza oczywistym negatywnym wpływem na zdrowie człowieka, wpływają one również na wygląd zewnętrzny oraz zdrowie psychiczne związane z poczuciem atrakcyjności. Nadmiar tkanki tłuszczowej często powoduje, że źle czujemy się w swoim ciele.
Jak więc temu zaradzić? Oczywiście najskuteczniejsze jest dbanie o siebie i prowadzenie zdrowego trybu życia. Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, eliminacja z diety cukrów prostych oraz łączenia węglowodanów z tłuszczami, nieobjadanie się przed snem, oraz zapewnienie odpowiedniej podaży białka są kluczowe dla zachowania atrakcyjnego wyglądu. Poza tym nieodzowna jest właściwa podaż wody (30-40ml/kg masy ciała/dobę), regularna aktywność fizyczna oraz unikanie używek.
Skoro w teorii jest to takie proste, dlaczego w praktyce okazuje się często takie trudne? Okazuje się bowiem, iż nie zawsze jest to zerojedynkowe. Dobranie odpowiedniej dla siebie diety niejednokrotnie pozostaje wyzwaniem. Wymaga bowiem uwzględnienia szeregu czynników takich jak indywidualne predyspozycje do przybierania bądź tracenia na wadze, choroby współistniejące, przyjmowane leki, nietolerancje pokarmowe, codzienną aktywność, budowę ciała i wiele innych zmiennych, które mają ogromny wpływ na efekty podejmowanych przez nas działań.
Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii dietetyka i wspólnie z nim ustalenie indywidualnego planu dietetycznego. Należy przy tym pamiętać, iż wbrew potocznemu znaczeniu dieta nie jest definiowana jako ograniczenie, a jako wprowadzenie na stałe pewnych nawyków żywieniowych związanych nie tylko z tym, co jemy, ale także z tym jak jemy.
Bardzo częstym błędem przy próbie modyfikacji diety, jest stosowanie tak zwanych „diet cud”, które polegają na eliminacji pewnych pokarmów z diety, albo drastycznej redukcji ilości przyjmowanych pokarmów. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wszystkich mikro i makroskładników.
Z kolei nieumiejętne zmniejszanie ilości dostarczanych kalorii powoduje aktywację mechanizmu adaptacyjnego organizmu polegającego na zmniejszeniu bazowego zapotrzebowania kalorycznego tak, by zniwelować utrzymujący się deficyt. W efekcie kaloryczność deficytowa nagle staje się nadwyżkową, co nie dość, że powoduje zahamowanie chudnięcia, to jeszcze wywołuje efekt jojo.
Ponadto stosowanie nieprawidłowej, eliminacyjnej diety powoduje spalanie nie tylko tkanki tłuszczowej, ale także mięśni, które odpowiadają za spalanie tłuszczów. Tak więc im mniejsza masa mięśniowa tym mniejsza zdolność metaboliczna organizmu.
Jak walczyć z otyłością – Współpraca z dietetykiem
Konsultacja dietetyczna składa się z kilku etapów. W dzisiejszych czasach, w dobie internetu, często zapisy są prowadzone w formie online i obejmują wypełnienie specjalnej ankiety uwzględniającej aktualne parametry antropometryczne takie jak masa, wzrost, sposób dotychczasowego odżywiania, preferencje żywieniowe, charakter pracy, codzienna aktywność, choroby współistniejące czy zażywane leki.
Wskazane jest również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych obejmujących takie parametry jak morfologię krwi, funkcję wątroby i nerek, gospodarkę lipidową, stężenia elektrolitów, czynność tarczycy czy hormony płciowe, a także stężenie glukozy oraz insuliny. W trakcie wizyty, na podstawie uzupełnionej ankiety i wyników badań laboratoryjnych wywiad jest doprecyzowywany, a ewentualne wątpliwości wyjaśniane.
Następnie dietetyk przeprowadza szczegółowe pomiary, które obejmują kilka etapów. Pierwszym etapem jest sprawdzenie aktualnej wagi, wzrostu oraz wyliczenie wskaźnika BMI. Następnie dokonywany jest pomiar obwodów w określonych miejscach, takich jak łydka, udo, biodra, pas, talia, klatka piersiowa czy biceps.
Jest to bardzo istotny wskaźnik, dużo bardziej wiarygodny i miarodajny jest masa ciała. Należy pamiętać, iż ta ostatnia zależy nie tylko od zawartości tkanki tłuszczowej spalanej w trakcie procesu odchudzania, ale także tkanki mięśniowej, która jest znacznie cięższa od tkanki tłuszczowej,
a której przyrost jest pożądany.
Ponadto, w obecnych czasach, bardzo często gabinet dietetyka wyposażony jest w specjalną aparaturę do analizy składu ciała. Umożliwia ona na podstawie krótkiego, bezinwazyjnego pomiaru, ocenę procentowego udziału tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wody, a także kilku specjalistycznych parametrów pomagających ocenić pewne prognozy dotyczące szybkości spalania tkanki tłuszczowej i pewnych predyspozycji.
Wreszcie w końcowym etapie ustalany jest plan dietetyczny uwzględniający wyniki badań laboratoryjnych, schorzenia współistniejące, przyjmowane leki, planowaną aktywność, ale także preferencje pacjenta.
Należy pamiętać, iż dobrze dobrana dieta ma składać się z posiłków, które pacjentowi będą smakować, i których spożywanie będzie sprawiać przyjemność, bowiem kiedy dieta wiąże się z przykrością i dyskomfortem smakowym, bardzo szybko pacjent traci motywację i wraca do starych nawyków żywieniowych wracając do otyłości.
Jak walczyć z otyłością? Dieta + ćwiczenia nie zawsze wystarczą.
Wspomaganie naturalnych procesów metabolicznych w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej
Fizjologiczny proces rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie nosi nazwę lipolizy. Jest to proces pobudzany przez różne hormony (adrenalinę, noradrenalinę, glukagon i adrenokortykotropinę). Pod ich wpływem trójglicerydy, które stanowią główną masę tłuszczu są rozbijane na wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Wyżej wymienione kwasy stają się substratem energetycznym dla organizmu na drodze procesu tak zwanej kinezy białkowej.
Proces ten jest wykorzystywany w medycynie estetycznej między innymi jako metoda wyszczuplania ud. Istnieją trzy zasadnicze metody wywoływania lipolizy stosowane w medycynie estetycznej, których cel jest taki sam. Zabieg ten jest praktycznie całkowicie bezinwazyjny.
Pierwszym, najczęściej i najchętniej stosowany rodzajem jest lipoliza injekcyjna. Polega na wprowadzeniu w tkankę przy pomocy cienkiej igły specjalnej substancji aktywnej. Najczęściej jest to mieszanina wyciągu z soi oraz soli żółciowej (substancji, która w warunkach fizjologicznych odpowiada za emulgację tłuszczów, co umożliwia ich trawienie).
Dzięki działaniu wstrzykiwanego preparatu, tkanka tłuszczowa ulega rozłożeniu i jest zastępowana przez tkankę włóknistą. Następnie produkty rozkładu tkanki tłuszczowej są transportowane do wątroby, gdzie ulegają eliminacji.
Drugą metodą jest rozbijanie tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem lasera. Ta metoda jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich. Polega na precyzyjnym oddziaływaniu promieni lasera na tkankę tłuszczową powodując jej rozkład. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że powoduje ona ujędrnienie skóry.
Trzeci rodzaj lipolizy wykorzystuje oddziaływanie ultradźwięków. Jest to najbardziej innowacyjna metoda, w której fale ultradźwiękowe stosowane są do rozbijania tkanki tłuszczowej.
Liposukcja, czyli pozbyć się niechcianego
Jak walczyć z otyłością – zabieg liposukcji bywa konieczny
Najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną jest liposukcja. Jest to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu. Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bezurazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów.
Przykładem jest liposukcja infradźwiękowa N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), która wykorzystuje zjawisko ruchów nutacyjnych wykonywanych przez kaniulę wprowadzaną w tkanki. Generują one powstawanie fal akustycznych o częstotliwości infradźwięków, co powoduje atraumatyczną separację tłuszczu.
Inną metodą jest zabieg z zastosowaniem aparatu Body Jet. To innowacyjne uszkodzenie wykorzystuje technologię WAL (Water-jet Assisted Liposuction). Polega ona na zastosowaniu strumienia płynu pod ciśnieniem, który bezurazowo oddziela tkankę tłuszczową od otoczenia.
Roztwór zawiera również adrenalinę, której zadaniem jest skurcz włosowatych naczyń krwionośnych, co dodatkowo zmniejsza ryzyko ewentualnych krwawień, a także środek znieczulający co zmniejsza bolesność zabiegu.
Powyższe metody mają tę przewagę nad klasyczną liposukcją, że po pierwsze są praktycznie bezbolesne, tak więc nie wymagają znieczulenia ogólnego ani opieki anestezjologicznej, zupełnie wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Zmniejsza to zatem ryzyko powikłań zabiegu związanych ze znieczuleniem.
Ponadto, tkanka tłuszczowa uzyskana drogą wyżej opisanych metod, w przeciwieństwie do klasycznej liposukcji, jest nieuszkodzona. Wiąże się to z możliwością jej zastosowana do zabiegu lipomodelingu, wykorzystywanego na przykład do modelowania piersi czy pośladków. Procedury te można wykonywać jednoczasowo.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej liposukcja obarczona jest przeciwwskazaniami. Nie zaleca się wykonywania jej u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, u chorych na przewlekłe choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a także u osób z aktywnymi procesami zapalnymi, zwłaszcza w obrębie skóry.
Jak walczyć z otyłością – dwutlenek węgla?
Jedną z metod redukcji tkanki tłuszczowej jest karboksyterapia. Jest to procedura wykorzystująca powszechnie występujący gaz, jakim jest dwutlenek węgla. Jego wykorzystanie terapeutyczne znane jest już od ponad 80 lat.
Zabieg karboksyterapii charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Gaz wprowadzany jest śródskórnie i podskórnie metodą mezoterapii igłowej. Dzięki specjalnemu urządzeniu gwarantującemu precyzję i powtarzalność, a także dużą częstotliwość wkłuć, zabieg jest praktycznie całkowicie bezbolesny. Ponadto niektóre kliniki medycyny estetycznej stosują podgrzany dwutlenek węgla co dodatkowo gwarantuje brak bodźców bólowych.
Mechanizm działania dwutlenku węgla jest wielopłaszczyznowy. Przede wszystkim powoduje on zwiększenie ukrwienia tkanek i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w rezultacie prowadzi do poprawy odżywienia tkanek. Ponadto, dzięki temu zjawisku zwiększa się również dostarczanie tlenu do tkanek.
Zachodzi zjawisko zwane efektem Bohra, które polega na zwiększonego oddawania tlenu przez hemoglobinę w przypadku zwiększonego stężenia dwutlenku węgla. Dochodzi również do stymulacji syntezy kolagenu i elastyny, czego efektem jest zwiększenie napięcia skóry.
Rezultatem powyższych problemów jest zwiększenie intensywności procesów metabolicznych tkanki tłuszczowej. Ponadto dwutlenek węgla powoduje mechaniczne uszkodzenie tkanki tłuszczowej. Dzięki redukcji jej ilości dochodzi do wyszczuplenia ud.
Efekt zabiegu jest czasowy i musi być on okresowo powtarzany. W ciągu 24 godzin po jego zakończeniu należy powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych, a do tygodnia nie zaleca się z korzystania z sauny, solarium, basenu, gorących kąpieli i łaźni.
Jak walczyć z otyłością – Lipoliza
Fizjologiczny proces rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie nosi nazwę lipolizy. Jest to proces pobudzany przez różne hormony (adrenalinę, noradrenalinę, glukagon i adrenokortykotropinę). Pod ich wpływem trójglicerydy, które stanowią główną masę tłuszczu są rozbijane na wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Wyżej wymienione kwasy stają się substratem energetycznym dla organizmu na drodze procesu tak zwanej kinezy białkowej.
Proces ten jest wykorzystywany w medycynie estetycznej między innymi jako metoda wyszczuplania ud. Istnieją trzy zasadnicze metody wywoływania lipolizy stosowane w medycynie estetycznej, których cel jest taki sam. Zabieg ten jest praktycznie całkowicie bezinwazyjny.
Pierwszym, najczęściej i najchętniej stosowany rodzajem jest lipoliza injekcyjna. Polega na wprowadzeniu w tkankę przy pomocy cienkiej igły specjalnej substancji aktywnej. Najczęściej jest to mieszanina wyciągu z soi oraz soli żółciowej (substancji, która w warunkach fizjologicznych odpowiada za emulgację tłuszczów, co umożliwia ich trawienie).
Dzięki działaniu wstrzykiwanego preparatu, tkanka tłuszczowa ulega rozłożeniu i jest zastępowana przez tkankę włóknistą. Następnie produkty rozkładu tkanki tłuszczowej są transportowane do wątroby, gdzie ulegają eliminacji.
Drugą metodą jest rozbijanie tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem lasera. Ta metoda jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich. Polega na precyzyjnym oddziaływaniu promieni lasera na tkankę tłuszczową powodując jej rozkład. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że powoduje ona ujędrnienie skóry.
Trzeci rodzaj lipolizy wykorzystuje oddziaływanie ultradźwięków. Jest to najbardziej innowacyjna metoda, w której fale ultradźwiękowe stosowane są do rozbijania tkanki tłuszczowej.
Jak walczyć z otyłością Poznań
Najczęściej wykonywane zabiegi w naszym gabinecie to: