Jak się pozbyć opadających powiek

Jak się pozbyć opadających powiek?

Opadające powieki mogą być defektem natury estetycznej, ale przez wzgląd na ich zróżnicowany stopień opadania, w niektórych przypadkach mogą nawet utrudniać widzenie. Schorzenie może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak sobie z nim radzić?

Problem opadającej powieki może wystąpić na jednym oku lub obu i polega na zmniejszeniu szpary powiekowej, a brzeg powieki górnej może nawet przysłaniać źrenice i ograniczać pole widzenia.

Przyczyny opadającej powieki

Przypadłość może być wrodzona lub nabyta, a także jedno lub dwustronna. Czynnikami determinującymi opadającą powiekę mogą być też różne schorzenia i dysfunkcje mięśnia dźwigacza odpowiedzialnego za utrzymanie powieki w prawidłowej pozycji, uszkodzenie nerwu współczulnego lub okoruchowego, a także uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

Wszelkiego typu urazy mogą również powodować ten rodzaj opadania powiek. Ponadto przyczyną może być wiek i proces starzenia się skóry. Mięśnie i skóra tracą napięcie, zanika kolagen i elastyna, co skutkuje zwiększeniem wiotkości skóry a do tego również zanikają tkanki miękkie i tłuszcz.

Leczenie opadających powiek

Możliwości leczenia jest kilka zarówno chirurgiczne, jak i mniej inwazyjne, nie wymagające interwencji chirurgicznej. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju i zaawansowania schorzenia.  

Skuteczność chirurgicznej korekcji opadającej powieki zależy od przedzabiegowego rozpoznania oraz ustalenia zakresu czynności mięśnia dźwigacza i można ją połączyć z plastyką powiek górnych czyli blefaroplastyką. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry nad powieką i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu zalecany jest kilkudniowy odpoczynek w domu, należy unikać opalania i sauny. Po kilku dniach pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

Do metod mniej inwazyjnych należą zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2 lub lasera erbowo-yagowego. Zabiegi wpływają na ujędrnienie skóry i pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Po zabiegu potrzebne jest kilka dni na gojenie, więc potrzebna będzie krótka przerwa w pracy.

Najbardziej skuteczna jest plastyka powiek, jednak jest to zabieg chirurgiczny. W związku z tym należy liczyć się z kilkutygodniową rekonwalescencją.

Również mezoterapia może przynieść dobre efekty, szczególnie z użyciem osocza bogatopłytkowego, które jest bogate w różnego rodzaju czynniki wzrostu i pobudza skórę do regeneracji. 

Przeciwwskazaniem do zabiegów na powiece jest aktywne zapalenie – jęczmień na oku.

Trudno jest powstrzymać rozwój opadania powieki, dlatego czym szybciej rozpoczniesz leczenie tym lepsze efekty możesz osiągnąć.

Jak się pozbyć opadających powiek Poznań

5/5 - (7 votes)