Jak rozpoznać czerniaka
Jak rozpoznać czerniaka
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który może pojawić się u każdego, a coraz częściej atakuje osoby młode, szczególnie o jasnej karnacji i włosach. Wczesne jego wykrycie pozwala na wyleczenie ponad 80% chorych. Dlatego obserwuj swoje ciało, znamiona i pieprzyki, tak aby w razie wątpliwości szybko skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Co to jest czerniak i jak go rozpoznać?
Czerniak to bardzo niebezpieczny i agresywny nowotwór pojawiający się głównie na skórze, ale również w niektórych przypadkach atakuje błonę śluzową nosa i ust oraz paznokcie i oczy. Wywodzi się z melanocytów czyli komórek barwnikowych wytwarzających i zawierających melaninę, które mogą mutować do złośliwej formy.
Jak rozpoznać czerniaka?
Czerniak początkowo pojawia się na powierzchni skóry, przybierając formę płaskiej, nieregularnej zmiany skórnej o niejednolitym kolorze i poszarpanych brzegach. W postaci zaawansowanej zmiana jest mocniej uwypuklona i może sączyć się z niej wydzielina. Nierozpoznany z czasem wrasta w głąb skóry i dochodzi do naczyń krwionośnych, a za ich pośrednictwem do całego organizmu.
Powiększenie węzłów chłonnych w okolicach miejsca rozwoju choroby jest z jednym jego objawów. Dlatego tak ważna jest obserwacja swojej skóry i pojawiających się na niej zmian lub już istniejących pieprzyków w profilaktyce czerniaka.
Znaczenie dermatoskopii
Konsultacja z dermatologiem i dermatoskopia pozwoli na szybką diagnozę i w razie potrzeby włączenie szybkiego leczenia.
Badanie przez lekarza dermatoskopem, czyli urządzeniem, które powiększa i oświetla badany obszar, jest bezbolesne. Specjalista badając dermatoskopem nasza skórę i wszelkie zmiany skórne może wychwycić wszelkie atypowe zmiany.
Co wpływa na rozwój czerniaka?
Prawdopodobieństwo jego rozwoju zwiększa ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca lub sztucznych źródeł takich jak na przykład solarium. Dlatego należy unikać ekspozycji na intensywne światło słoneczne i stosować kremy z filtrami ochronnymi, a także chronić nasze ciało i głowę poprzez odpowiednie przykrycie.
Inne czynniki mogące mieć wpływ na powstawanie czerniaka to jasna karnacja i włosy, jasne oczy, liczne piegi i zmiany barwnikowe, niska tolerancja słońca i łatwość ulegania oparzeniom słonecznym, obniżona odporność, a także zdiagnozowanie czerniaka w bliskiej rodzinie.
Leczenie czerniaka
W celu potwierdzenia diagnozy czerniaka i oceny jego stopnia zaawansowania oraz rokowań niezbędne jest badanie histopatologiczne całej usuniętej chirurgicznie zmiany. Dlatego największą rolę w jego leczeniu odgrywa wczesne wykrycie. Leczenie operacyjne, czyli wycięcie zmiany jest pierwszym etapem całego procesu.
Następnie za pomocą biopsji sprawdza się wartowniczy węzeł chłonny, czyli najbliższy w rejonie zmiany i jeśli istnieje wskazanie jego również się wycina. Przy zaawansowanych stadiach czerniaka lekarz onkolog dobiera indywidualne metody leczenia jak: chirurgia, radio i chemioterapia, immunoterapia i leczenie celowane.
Pamiętaj, obserwuj regularnie swoją skórę, a raz do roku kontroluj znamiona u dermatologa.