Jak poznać hemoroidy

Jak poznać hemoroidy?

Badania mówią, że hemoroidy występują u około 11% populacji ogólnej, a najczęściej dotykają pacjentów pomiędzy 45 a 65 rokiem życia. Na szczęście tę chorobę można leczyć dzięki skutecznym zabiegom u proktologa Poznań w gabinecie medycyny estetycznej

Jak wyglądają hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze występujące w odbycie. Możemy mówić o guzkach wewnętrznych i zewnętrznych. W wyniku nadmiernego wypełnienia (przekrwienia) prawidłowe guzki krwawnicze ulegają powiększeniu i prowadzą do nieprzyjemnych objawów. Wtedy u pacjenta powstaje schorzenie nazywane hemoroidami. Jakie są hemoroidy objawy?

Hemoroidy zewnętrzne wyglądają jak sinawe guzki zlokalizowane w obrębie odbytu. Z kolei hemoroidy wewnętrzne w pierwszym stadium choroby są niewidoczne. Warto zaznaczyć, że wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania hemoroidów. Pierwszy stopień objawia się widocznością żylaków odbytu tylko w badaniu endoskopowym, ale nie wypadają one na zewnątrz odbytu.

Drugi stopień cechuje się wypadaniem hemoroidów podczas defekacji i samoistnym wracaniu na swoje miejsce. Trzeci stopień polega na tym, że hemoroidy znajdują się na zewnątrz odbytu cały czas i dają się łatwo odprowadzić ręcznie. Jakie są hemoroidy objawy w czwartym stopniu choroby? Hemoroidy znajdują się przez cały czas na zewnątrz, ale ich odprowadzenie jest niemożliwe.

Jak poznać hemoroidy – Przyczyny hemoroidów

Wyróżniamy wiele przyczyn żylaków odbytu. Można do nich zaliczyć zaparcia, biegunki, ciążę, siedzący tryb życia czy uprawianie biegów długodystansowych. Hemoroidy są też wynikiem chorób takich jak: marskość wątroby, guz miednicy małej czy wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych.

Najnowsze badania w zakresie hemoroidów pokazują, że pacjenci z hemoroidami w porównaniu z pacjentami zdrowymi posiadają obniżony stosunek kolagenów typu I/II, co prowadzi do zmniejszenia sprężystości tkanki splotów hemoroidalnych. Badanie zostało przeprowadzone w 2015 na grupie 57 pacjentów z III i IV chorobą hemoroidalną.

Inne możliwe czynniki sprzyjające powstawaniu hemoroidów to obecność w warstwie mięśniowej i błonie podśluzowej dysplastycznych, zwłókniałych włókien mięśni gładkich, co koreluje z krwawieniami i wypadaniem hemoroidów.

Hemoroidy leczenie

Laserowe usuwanie hemoroidów to skuteczna metoda usuwania hemoroidów u proktologa Poznań w gabinecie medycyny estetycznej. Zmienione chorobowo guzki są poddawane pracy lasera, dzięki wprowadzeniu do ich wnętrza światłowodu. Hemoroidy są poddawane fotokoagulacji, co powoduje martwicę hemoroidów.

Absorbowane światło niszczy naczynia hemoroidalne, obkurczając tkankę łączną. Efekty zabiegu leczenia hemoroidów są widoczne po 4-6 tygodniach. W naszym gabinecie proktolog używa lasera frakcyjnego CO2 lub ND-YAG, które zapewniają zahamowanie wypadania hemoroidów, brak powikłań, bezpieczeństwo procedury i brak konieczności rekonwalescencji.

Jak poznać hemoroidy – Hemoron

Procedura polega na wykorzystaniu aparatury Hemoron, która wykorzystuje jednobiegunowy prąd elektryczny skierowany w stronę naczyń doprowadzających krew do guzków hemoroidalnych. Lekarz przykłada do guzków dwie elektrody pomiędzy którymi przepływa prąd. Zabieg usuwania hemoroidów u proktologa prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi w tętniczkach hemoroidalnych do 80%.

Po 14 dniach od zabiegu Hemoron zauważa się obkurczenie i zmniejszenie wypełnienia krwią hemoroidów. Obniża się też ich wilgotność i redukuje się stan zapalny. Jest to zabieg nieinwazyjny i skuteczny, a pacjent podczas procedury nie odczuwa bólu. Dla pełnych efektów należy przeprowadzić 3 zabiegi w odstępach 4-6 tygodni.

Metoda DGHAL

Metoda DGHAL (ang. Doppler Guided Hemorroidal Artery Ligation) wykonywana przez proktologa Poznań polega na selektywnym podwiązaniu naczyń krwionośnych doprowadzających krew do hemoroidów, które lokalizuje się sondą dopplerowską. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym lub za pośrednictwem doodbytniczego żelu znieczulającego. Zabieg jest krótki i skuteczny.

Gumkowanie (metoda Barrona)

Chirurg używa anoskopu, zasysa śluzówkę  wewnątrz odbytu i podwiązuje ją przez nałożenie u podstawy ciasnej opaski gumowej. Uchwycona w ten sposób tkanka i gumka odpada po kilku dniach, miejscowa rana w śluzówce wygaja się w ciągu około 14 dni.

Jak poznać hemoroidy Poznań

5/5 - (7 votes)