Jak leczyć stulejkę?
Jak leczyć stulejkę?
Czym jest stulejka?
Stulejka jest schorzeniem dotyczącym mężczyzn, które polega na zwężeniu ujścia napletka, które utrudnia bądź też całkowicie uniemożliwia jego odprowadzenie i odsłonięcie żołędzi prącia. Niemożność ta występuje zarówno w spoczynku, jak również podczas erekcji. Łacińska nazwa stulejki brzmiąca phimosis pochodzi od greckiego słowa oznaczającego kaganiec.
Stulejką określany również jest stan, gdy istnieje możliwość odprowadzenia napletka aż do rowka zażołędnego, natomiast powoduje to dyskomfort, a nawet ból. Bardzo istotne jest by pamiętać, że używanie pojęcia stulejki jako stanu patologicznego jest zasadne dopiero od pewnego wieku.
Wynika to z faktu, że u noworodków, niemowląt oraz chłopców do trzeciego roku życia nie ma możliwości odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego, natomiast jest to stan całkowicie fizjologiczny i nie wymaga korekcji. Jednakże utrzymywanie się tego stanu powyżej trzeciego roku życia wymaga interwencji, ponieważ zaniedbana stulejka może doprowadzić do różnych dysfunkcji seksualnych w życiu dorosłym.
Jakie są przyczyny stulejki?
U podstaw powstawania stulejki leży kształt napletka w wieku dziecięcym, który jest długi, ryjkowaty, ale mimo wszystko daje się odprowadzić. Jednakże wymaga on przestrzegania ścisłych zasad higieny. Obejmują one odprowadzanie napletka, dokładne mycie żołędzi prącia, oraz usuwanie z rowka zażołędnego mastki zwanej również smegmą.
Jest to bardzo istotne, ponieważ dopuszczanie do zaniedbań higienicznych może prowadzić do powstawania stanów zapalnych napletkach, czego rezultatem jest zwężenie ujścia napletka. Powoduje to gromadzenie się nadmiaru mastki oraz moczu pod napletkiem, prowadząc do nasilenia się objawów, stanów zapalnych, a także stulejki w życiu dorosłym.
U mężczyzn dorosłych bezpośrednią przyczyną stulejki są zaniedbania higieniczne. Ich rezultatem jest powstawanie przewlekłych stanów zapalnych, które powodują bliznowacenie napletka i postępujące, nasilające się trudności z jego odprowadzaniem.
Prowadzi to w rezultacie do różnego rodzaju dysfunkcji seksualnych, włącznie z zaburzeniami erekcji oraz ejakulacji. W skrajnych przypadkach, stulejka może powodować nawet rozwinięcie się raka prącia.
Jakie są rodzaje stulejki?
Tak naprawdę można stosować kilka klasyfikacji stulejki. Najbardziej podstawowa obejmuje podział na stulejkę wrodzoną oraz stulejkę nabytą. Ta ostatnia może się pojawiać w dowolnym wieku, nawet u starszych mężczyzn. Klasyfikacja mająca bardziej kliniczne zaufanie to taka, która określa zaawansowanie stulejki. W ramach tej klasyfikacji wyróżnia się stulejkę pełną oraz niepełną.
Ze stulejką pełną mamy do czynienia, kiedy ujście napletka jest na tyle zwężone, że nie pozwala na odsłonięcie żołędzi. Stulejką częściową nazywamy stan, gdy odprowadzenie napletka z odsunięciem żołędzi jest możliwe w niektórych przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdzie jest możliwe częściowe odsłonięcie żołędzi.
Druga sytuacja to kiedy odprowadzenie napletka jest możliwe w sytuacji, gdy penis jest w stanie spoczynku, ale podczas erekcji nie ma takiej możliwości. Wreszcie trzecia, najłagodniejsza sytuacja, to kiedy odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego jest możliwe również
w stanie wzwodu, jednakże ujście napletka zaciska się w rowku zażołędnym powodując duży dyskomfort, a niejednokrotnie nawet ból.
Jak leczyć stulejkę?
Wskazaniem do rozpoznania i leczenia stulejki jest niemożność odprowadzenia napletka do rowka zażołędniego u trzyletniego chłopca. Bardzo ważne jest, by nie próbować odprowadzania napletka na siłę, gdyż może to powodować jego uszkodzenie. We wczesnym stadium u dzieci możliwe jest podjęcie próby leczenia bezzabiegowego, z zastosowaniem tak zwanej metody Beaugé’a.
Polega ona na rozciąganiu napletka rozgrzanego w gorącej kąpieli. Wskazane jest również leczenie współistniejącego stanu zapalnego stosując maści i kremy zawierające sterydy. Jednakże często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym. Procedura polega na poszerzeniu ujścia napletka tak, by umożliwić jego bezproblemowe odprowadzenie.
Niejednokrotnie konieczne jest całkowite usunięcie napletka lub jego części. Niestety, czasem zabieg może być nieskuteczny, a wręcz może osiągnąć odwrotny skutek. Wynika to z faktu, iż powstające po operacji blizny mogą wtórnie zwężać ujście napletka. Wtedy konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Po przeprowadzonej procedurze lekarz zabezpiecza penisa opatrunkiem, który powinien być zmieniony po dobie, i następnie powinien być regularnie zmieniany. Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu należy utrzymywać penisa w pozycji „do góry”, na przykład poprzez przyklejenie plastrem do brzucha.
Jest to o tyle istotne, że znacznie ułatwia proces gojenia się, a przede wszystkim wycofywanie się obrzęku. Należy również stosować maści i żele o działaniu przeciwbólowym, a także antybiotyki. Istotne jest, by przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu obchodzić się z penisem bardzo delikatnie.
Wynika to z faktu, że może występować przeczulica w obrębie żołędzi, wynikająca z braku wcześniejszego bezpośredniego narażenia na bodźce mechaniczne. Jeżeli przeprowadzono zabieg polegający na poszerzeniu ujścia napletka, konieczne jest zastosowanie rehabilitacji prącia.
Jak leczyć stulejkę Poznań