Jak dbać o oczy po czterdziestce

Jak dbać o oczy po czterdziestce?

Po czterdziestych urodzinach nadchodzi czas, aby poznać okulistę i zapisać się na kontrolę. Choroby takie jak jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej mogą zacząć się po czterdziestce, ale jeśli zostaną wykryte wcześnie, zwykle można uratować wzrok. Nie wszystkie problemy z oczami związane z wiekiem są na tyle poważne, aby zagrażać wzrokowi, ale mogą być niewygodne i wręcz denerwujące na co dzień. Oto, czego można oczekiwać od swoich oczu po czterdziestce i co można zrobić, aby zapewnić wyraźne widzenie przez wiele lat.

Suche oczy

Suche oczy mogą stanowić problem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ale kobiety często odkrywają, że wszystkie ich błony śluzowe – w tym oczy – zaczynają wysychać po 35 roku życia. Spowodowane jest to zmianą poziomu hormonów. W latach poprzedzających i po menopauzie poziom estrogenu i progesteronu spada, co jest główną przyczyną suchości. Pomóc mogą nawilżające krople do oczu.

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale także dieta ma ogromne znacznie w przypadku zespołu suchego oka – wszystko, co zapewnia dobre nawodnienie organizmu, pomoże również oczom – więc należy pić dużo wody i unikać odwadniających rzeczy takich jak alkohol, a w szczególności czerwonego wina. 

Zwyrodnienie plamki żółtej

Plamka żółta znajduje się z tyłu siatkówki i składa się z milionów komórek wyczuwających światło, które zapewniają ostre widzenie centralne. Kiedy plamka się rozpadnie, warstwy zaczynają się rozdzielać i „przeciekać”. Stopniowo widzenie centralne zaczyna się zamazywać. Pomocna może okazać się dieta bogata w przeciwutleniacze, ale nie można zapomnieć o wizycie u okulisty, ponieważ nieleczona plamka żółta może doprowadzić do utraty wzroku.

Jaskra i zaćma

Nagromadzenie ciśnienia w oku może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Bez leczenia utrata wzroku – zaczynając od widzenia peryferyjnego – jest powszechna. Każda osoba powyżej 40 roku życia powinna co roku przejść pełne badanie wzroku, podczas którego lekarz sprawdza ciśnienie w oczach, bada nerw wzrokowy, rozszerza i bada źrenicę. Po zdiagnozowaniu odpowiednio wcześnie, jaskrę można wyleczyć.

Żeby zrozumieć skąd bierze się zaćma trzeba bliżej przyjrzeć się soczewce oka, która składa się głównie z wody i białka. Z wiekiem białka mogą się zlepiać i stać się zaćmą. W rezultacie soczewka oka ulega zmętnieniu, co powoduje niewyraźne widzenie, zmniejsza widzenie w nocy i prawdopodobnie tworzy iluzję aureoli, zwłaszcza kiedy patrzy się na światło.

Jak dbać o oczy po czterdziestce – co robić?

Pomóc może noszenie okularów przeciwsłonecznych ze specjalną powłoką. Jeśli zaćma zostanie wykryta wystarczająco wcześnie, rozwiązania chirurgiczne takie jak nowa recepta na okulary, mogą być odpowiednie. Bardziej zaawansowane przypadki wymagają operacji usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztuczną.  Warto aby Twoje oczy zbadał okulista.

Jak dbać o oczy po czterdziestce Poznań

5/5 - (7 votes)