Implanty piersiowe
Czym są implanty piersi i jakie są ich rodzaje?
Powiększanie piersi z wykorzystaniem implantów jest powszechnie znanym zabiegiem. Figuruje obecnie przekonanie i stereotyp, że zabieg powiększenia piersi to implantacja silikonu. Implanty to syntetyczne struktury wszczepiane w tkankę piersi, których celem jest powiększenie piersi, poprawa ich wyglądu bądź odbudowanie piersi po zabiegach onkologicznych.
Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach istnieje kilka rodzajów implantów, a także kilka ich podziałów na podstawie różnych kryteriów. Każdy z rodzajów implantów ma swoje zalety i wady. Podczas wizyty lekarskiej przed planowanym zabiegiem, lekarz i pacjentka wspólnie ustalają i dobierają ten typ, który w konkretnym przypadku będzie optymalny dla spełnienia swojego zadania.
Wyróżnia się implanty wypełnione solą fizjologiczną, implanty wypełnione żelem silikonowym, implanty o gładkiej powierzchni, implanty pokryte pianką poliuretanową, implanty teksturowe, implanty okrągłe, implanty anatomiczne, oraz wiele innych rodzajów.
Implanty piersiowe – Jak wygląda zabieg powiększania piersi implantami?
Zabieg powiększania piersi metodą wszczepiania implantów jest procedurą chirurgiczną, tak więc konieczne jest przeprowadzenie znieczulenia ogólnego. Istnieje kilka możliwych lokalizacji przeprowadzenia linii cięcia chirurgicznego. Zazwyczaj wykonywane one są w fałdach skórnych.
Najchętniej wykorzystywanym dostępem jest cięcie w fałdzie podpiersiowym. Daje ono największy wgląd i kontrolę nad polem operacyjnym, a także zapewnia najszybsze gojenie się rany. Wykazano również, że u pacjentek, u których operacja została przeprowadzona z tego dostępu, wystąpił znacznie mniejszy odsetek powikłań w porównaniu do kobiet zoperowanych z wykorzystaniem innych dostępów.
Ponadto przeprowadzenie cięcia chirurgicznego w tym miejscu sprawia, że blizna po zagojeniu się rany pozostaje niewidoczna. Inne przykładowe dostępy to fałd pachy, czy cięcie poprowadzone wzdłuż granicy otoczki brodawki sutkowej. To ostatnie jest chętnie wykorzystywane w przypadku korekcji tak zwanych piersi tubularnych.
Wybór miejsca i sposobu wszczepienia implantu, a także jego zamocowania, dyktowany jest uwarunkowaniami anatomicznymi pacjentki. Po wykonaniu nacięcia, chirurg wytwarza przestrzeń, w którą zostanie wprowadzony implant. Najczęściej jest ona zlokalizowana albo bezpośrednio pod tkanką gruczołu piersiowego, albo pod mięśniem piersiowym większym.
Ta druga lokalizacja jest chętniej wykorzystywania z kilku powodów. Po pierwsze znacząco mniejsze jest ryzyko wytworzenia się torebki włóknistej wokół implantu. Po wtóre, ta lokalizacja implantu wpływa korzystnie na naturalność wyglądu górnego bieguna piersi. Po trzecie wreszcie, u kobiet, u których implant został wszczepiony pod mięśniem piersiowym, dużo łatwiejsza jest diagnostyka chorób piersi wykorzystująca ultrasonografię czy też promieniowanie rentgenowskie (mammografia).
Na przestrzeni kilku ostatnich lat co raz chętniej wykorzystywana jest tak zwana technika Dual Plane. Jej istotą jest wszczepienie implantu zarówno pod mięsień piersiowy większy, jak i pod tkankę gruczołu piersiowego z zachowaniem różnych proporcji. Ich stosunek zależy po pierwsze od wyjściowego wyglądu piersi i uwarunkowań anatomicznych pacjentki, a po drugie z oczekiwanym efektem, co wiąże się bezpośrednio z rodzajem niezbędnego do zastosowania implantu.
Istnieje kilka rodzajów modyfikacji tej technologii różniących się proporcjami powierzchni implantu umieszczonego w danej przestrzeni. Przykładowo technika Dual Plane 1 stosowana w przypadku piersi płaskich nieopadających, charakteryzuje się umieszczeniem 80-90% implantu pod mięśniem piersiowym większym, z pozostawieniem jego dolnej części bezpośrednio pod gruczołem piersiowym.
Modyfikacja Dual Plane 2 stosowana jest w przypadku piersi umiarkowanie opadających polega na umieszczeniu pod mięśniem piersiowym około 70% implantu. Jeszcze bardziej zaawansowaną i nowoczesną metodą wszczepiania implantów jest tak zwana Multi Plane.
Polega ona na połączeniu Dual Plane z dodatkową plastyką piersi z wykorzystaniem płatów skórno-mięśniowych. Czas trwania zabiegu może być zróżnicowany, średnio trwa on około 1 godziny.
Pierwsze dni po zabiegu mogą przebiegać ze znacznym osłabieniem oraz dolegliwościami bólowymi. Brodawki sutkowe są wrażliwe, wręcz tkliwe. Mogą pojawiać się podbiegnięcia krwawe i wynaczynienia w okolicy rany pooperacyjnej. Należy również mieć świadomość możliwości utrzymywania się obrzęku piersi o umiarkowanym nasileniu nawet do 2 miesięcy po przeprowadzonej operacji. Powrót do pełnej aktywności zazwyczaj nie zajmuje więcej niż kilkanaście dni.
Potencjalna możliwość karmienia piersią po wszczepieniu implantów jest duża. Wiele kobiet po przeprowadzonym zabiegu karmi swoje dzieci bez przeszkód. Silikon ani inne materiały, z których wykonywane są implanty nie przedostają się do mleka. Jednakże przy dokonywaniu nacięć w okolicy brodawki może dojść do mikrouszkodzeń, które uniemożliwiają karmienie piersią.
Ponadto stany zapalne dotyczące piersi występujące niejednokrotnie w czasie ciąży i połogu mogą spowodować zaciśnięcie torebki łącznotkankowej wokół implantu co znacznie utrudnia karmienie piersią, jednakże zastosowanie antybiotyku już na wczesnym etapie zapalenia pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka wpływu na możliwość karmienia.
Zagrożenia i niedogodności związane z implantami piersiowymi
Implanty piersi, zwłaszcza te wykonane z silikonu mogą wpływać na zaburzenie obrazu badania mammograficznego. Jednakże można sobie z tą kwestią poradzić bez większego problemu. Bardzo ważne jest, by przed badaniem poinformować osobę wykonującą mammografię.
Umożliwia to optymalne ułożenie piersi do badania uwzględniając obecność implantów tak, aby jego wartość diagnostyczna była potencjalnie jak największa. W razie wątpliwości wskazane jest wykonanie dodatkowych badań takich jak USG czy rezonans magnetyczny piersi.
Wszczepienie implantu może powodować zmiany we wrażliwości brodawki sutkowej na bodźce. Może ona ulec zarówno zmniejszeniu, ale i zwiększeniu. Nasilenie tych zmian jest bardzo zróżnicowane, tak jak czas ich trwania. Zmiany te mogą bowiem występować jedynie przez jakiś czas, ale mogą również pozostać do końca życia.