Guzki krwawnicze, żylaki odbytu – usuwanie

Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy

Guzki krwawnicze, żylaki odbytu – jak się pozbyć

Hemoroidy inaczej zwane guzkami krwawniczymi odbytu (żylaki odbytu) to często wstydliwa i dokuczliwa dolegliwość. Bardzo często dotyczą pań po porodzie i są powodem wielu cierpień.

Guzki krwawnicze odbytu – żylaki odbytu dają najczęściej takie dolegliwości jak: swędzenie, pieczenie i ból odbytu, krwawienie z odbytu obserwowane jako świeża krew w kale lub na papierze toaletowym.

Dodatkowo może też być odczuwane uczucie niepełnego wypróżnienia lub wyciek śluzu z odbytu tzw. mokry odbyt.

Guzki krwawnicze leczenie

W warunkach domowych można stosować preparaty kupione w aptece między innymi wyciąg z kasztanowca, nasiadówki z ziół. Lub leki specjalistyczne leki wydawane z przepisu lekarza. W swoim składzie zawierające substancje o silnym działaniu przeciwzapalnym – glikokortykosteroidy lub przeciwdziałające rozwojowi bakterii i wtórnemu nadkażaniu zmian zapalnych. Dlatego ważne jest leczenie hemoroidów.

Leczeniem z wyboru są metody:

  • hemoron – bezinwazyjna i bezbolesna metoda łagodnej koagulacji;
  • usuwanie hemoroidów laserem – przy użyciu wiązki światła zniszczone zostają naczynka hemoroidów, co prowadzi do ich obumarcia;
  • krioterapia – wymrażanie żylaków odbytu, np. przy zastosowaniu ciekłego azotu, który prowadzi do niedokrwienia zmiany i procesów martwiczych;
  • metoda Barrona (tzw. gumkowanie hemoroidów) – do umartwienia guzka prowadzi założony u jego podstawy pierścień, który odcina dopływ krwi do zmiany.
hemoron

Hemoron

Guzki krwawnicze zapobieganie

W celu zmniejszenia ryzyka tworzenia się hemoroidów zaleca się pacjentom zmianę stylu życia oraz diety. Problem żylaków odbytu bardzo często dotyczy osób z zaburzeniami wypróżniania. W przypadku częstych zaparć i trudności z oddaniem stolca powstają sprzyjające warunki do zastoju krwi w splotach żylnych odbytu i tworzenia się hemoroidów.

Aby temu zapobiegać, zaleca się, aby pacjenci z podwyższonym ryzykiem wystąpienia hemoroidów stosowali się do odpowiednich zaleceń prewencyjnych. Zalecana jest przede wszystkim odpowiednia dieta w hemoroidach.

Dieta ta powinna opierać się o produkty bogate w błonnik i ułatwiające wypróżnianie. Ważne jest także spożywanie dużej ilości płynów, co dodatkowo rozmiękcza masy kałowe i zapobiega tworzeniu zaparć i kamieni kałowych.

W zalecanej diecie należy uwzględnić również produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, takie jak na przykład len. Łyżeczkę siemienia lnianego  (najlepiej w formie zmielonej) zalewa się wrzątkiem i odstawia do wystudzenia. Substancje zawarte w siemieniu tworzą odpowiednią zawiesinę, która poprawia pracę układu pokarmowego i ułatwia wydalanie resztek pokarmowych z jelit.

W zapobieganiu hemoroidom (żylaki odbytu) zaleca się, aby czas korzystania z toalety był jak najkrótszy, a siła parcia niezbyt duża. W razie potrzeby zaparcia możemy zmniejszać lekami dostępnymi w aptece, takimi jak czopki glicerynowe, parafina ciekła czy inne produkty o podobnym działaniu rozluźniającym stolec.

Żylaki odbytu częstość występowania

Żylaki odbytu (hemoroidy odbytu) to problem wstydliwy, ale wyjątkowo częsty. Według statystyk, na pewnym etapie życia problem dotyka co drugą osobę w Polsce.

5/5 - (7 votes)