Ginekomastia – jak sprawdzić

Ginekomastia – jak sprawdzić

Ginekomastia należy do problemów wywołujących u mężczyzn szczególnie silne poczucie wstydu. Jest to rozrost jednej lub obu piersi do tego stopnia, że wyglądają one jak kobiece. Najczęściej przypadłość ta związana jest z toczącymi się w organizmie procesami chorobowymi – jest ich objawem lub skutkiem ubocznym przyjmowania określonych leków. Po zakończeniu leczenia może wówczas ustąpić samoistnie.

Zdarza się jednak i tak, że trudno dociec przyczyny ginekomastii lub że piersi pozostają powiększone po wyleczeniu choroby, która do tego stanu doprowadziła. Ratunkiem dla mężczyzn dotkniętych tym problemem jest zabieg chirurgiczny.

Jakie są przyczyny ginekomastii?

Ginekomastia ma podłoże hormonalne. Wiąże się z zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Także organizm mężczyzny produkuje bowiem estrogen. Jego nadmiar w stosunku do testosteronu, prowadzi do wystąpienia cech charakterystycznych dla kobiet – m.in. do przerostu piersi.

Wspólnym terminem ginekomastia określa się dwa różne zaburzenia, przejawiające się takimi samymi skutkami wizualnymi.

Ginekomastia właściwa, czyli gruczołowa, jest wynikiem rozrostu gruczołu piersiowego. Z kolei ginekomastia lipidowa, czyli lipomastia, to skutek rozrostu tkanki tłuszczowej w obrębie piersi. Część mężczyzn dotkniętych tym problemem cierpi na połączenie obu rodzajów ginekomastii.

Przerost gruczołu piersiowego może dotyczyć chłopców w wieku dojrzewania. Jest wówczas najczęściej skutkiem zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Objawy przeważnie zanikają samoistnie. Również okres starzenia może się wiązać z nieprawidłowym działaniem hormonów i prowadzić do ginekomastii.

Przerost gruczołu piersiowego jest także objawem pewnych chorób – niektórych nowotworów, zaburzeń endokrynologicznych, nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby i nerek. Ginekomastia może być również efektem ubocznym przyjmowania pewnych preparatów, takich jak leki moczopędne i kardiologiczne, ale także niektórych anabolików i narkotyków.

Ginekomastia – jak sprawdzić

Najważniejsze jest badanie usg piersi. Wykrywa czy jest to przerost gruczołu czy przerost tkanki tłuszczowej. Od tego zależy rodzaj leczenia.

Ginekomastia – sposoby leczenia

Jedyną opcją leczenia ginekomastii jest zabieg chirurgiczny. Odbywa się on w znieczuleniu ogólnym lub nawet miejscowym, w zależności od rozległości zabiegu, rodzaju zmiany oraz od innych wskazań medycznych. Do usunięcia lipomastii wystarczający będzie zabieg liposukcji, czyli odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ginekomastia właściwa wiąże się z usunięciem nadmiaru tkanki gruczołowej. Jeśli pacjent cierpi na postać mieszaną schorzenia, również zabieg może przebiegać dwutorowo.

Usuwanie ginekomastii należy do zabiegów bezpiecznych. Trwa od 1 do 2 godzin a pacjent musi pozostać na obserwacji przez dobę. Po usunięciu nadmiaru tkanki konieczne będzie noszenie specjalnej kamizelki, aby rana mogła prawidłowo się zagoić. Do normalnej aktywności fizycznej pacjent może wrócić już po miesiącu od zabiegu.

Warto wybrać gabinet medycyny estetycznej cieszący się dobrą renomą, posiadający rekomendacje – będzie to najlepsza gwarancja prawidłowego przebiegu i skuteczności zabiegu.

5/5 - (7 votes)