Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej


Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej

Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej? 

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba powodująca takie objawy jak: pogorszenie widzenia, niewyraźne widzenie z bliska, „falowanie linii prostych” lub pojawienie się ciemnej plamy w polu widzenia.

Diagnostyka tej choroby odbywa się za pomocą specjalistycznych badań, które można wykonać w gabinecie okulistycznym.

Czym tak naprawdę jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD – Age-related Macula Degeneration) to choroba prowadząca do uszkodzenia plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki. To właśnie siatkówka odpowiada za ostre widzenie, a jej uszkodzenie prowadzi do upośledzenia zdolności widzenia przedmiotów, znajdujących się w centralnym polu widzenia.

Podobnie jak zaćma, AMD najczęściej dopada osoby po 50 roku życia. Uszkodzenie plamki żółtej powoduje u pacjenta problemy z czytaniem, pisaniem czy rozróżnianiem kolorów. 

Poznajmy przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej

Medycyna wyróżnia czynniki ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju choroby. Zaliczamy do nich: palenie tytoniu, zaawansowany wiek, ekspozycja wzroku na promieniowanie słoneczne i niebieskie, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy też czynniki genetyczne.

Warto dodać, że palacze zapadają na AMD aż 6-krotnie częściej od osób niepalących! Do przyczyn tej choroby zalicza się zaburzenia przemiany materii w komórkach siatkówki. Zwyrodnienie plamki żółtej jest wywoływane m.in. przez działalność wolnych rodników.

Jakie są objawy AMD?

Podstawową bolączką pacjentów z AMD jest znaczne pogorszenie jakości widzenia. Początkowo pacjent doświadcza trudności w widzeniu dość rzadko. Czasem choroba się rozwija i ostrość widzenia obniża się, powodując ciągły dyskomfort.

Typowe objawy zwyrodnienia plamki żółtej to pogorszenie widzenia w nocy, niewyraźne widzenie z bliska, „falowanie linii prostych”, niewyraźne widzenia z bliska tudzież trudności przy czytaniu i pisaniu. Innym objawem jest pojawienie się ciemnej plamy w polu widzenia, która powoduje dyskomfort i trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Jak wygląda diagnostyka choroby?

Pacjent w gabinecie okulistycznym zostaje poddany serii badań – od wywiadu lekarskiego, poprzez badanie przedmiotowe, sprawdzanie ostrości wzroku do dali i bliży, aż po test Amslera  (wpatrywanie się przez chwilę w mały punkt narysowany na kwadracie podzielonym na na mniejsze).

Pacjent chory na AMD podczas testu będzie widział faliste linie, podczas gdy w rzeczywistości są one proste. Okulista w celu postawienia diagnozy wykonuje badanie oka w lampie szczelinowej, sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie dna oka. W niektórych przypadkach okulista wykonuje badanie obrazowe siatkówki – OCT i AF.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Pacjenci muszą poddać się wprowadzaniu leków do wnętrza gałki. Inny sposobem leczenia są zastrzyki doszklistkowe, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci powinni także wprowadzić nową dietę, która będzie obfitować w chude i zdrowe potrawy.

Pacjenci z AMD powinni unikać jedzenia żywności wysoko przetworzonej. Poza tym pacjenci powinni stale kontrolować ciśnienie tętnicze, rzucić palenie i przychodzić na regularne wizyty do okulisty co 3-4 miesiące.

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530