Czy obrzezany jest zdrowszy, łatwiejsza higiena
Czy obrzezany jest zdrowszy?
Obrzezanie to zabieg częściowej lub całkowitej resekcji napletka, które wykonuje się ze względów medycznych lub religijnych. Przyczyną zabiegu plastyki napletka często jest stulejka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca obrzezanie jako element rutynowej profilaktyki HIV w krajach zagrożonych rozprzestrzenianiem się wirusa. Czy obrzezany jest zdrowszy? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Na czym polega obrzezanie?
Jest to zabieg częściowej lub całkowitej resekcji napletka, którego celem jest odsłonięcie żołędzi prącia. Inaczej ten zabieg nazywany jest plastyką napletka. Mężczyźni poddają się obrzezaniu ze względów estetycznych, religijnych oraz medycznych. Do wskazań medycznych zaliczamy stulejkę (zwężenie napletka wrodzone lub nabyte) tudzież trudności lub ból podczas odsłaniania żołędzi we wzwodzie.
Jak przebiega obrzezanie?
Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej Poznań i wybraniu metody obrzezania, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Chirurg następnie dokonuje resekcji części lub całego napletka, lokalizując miejsce największego przewężenia, by doprowadzić do odsłonięcia żołędzi prącia. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie szwów rozpuszczalnych dookoła prącia i opatrunku.
Rodzaje obrzezania
Wyróżniamy różne rodzaje obrzezania. Pierwszy podział to obrzezanie całkowite i obrzezanie częściowe. Inna klasyfikacja polega na miejscu dokonania nacięcia skóry. Pierwszy typ to „high” – cięcie w znacznej odległości od żołędzi. Drugi typ to „low” – kiedy to nacięcie wykonywane jest blisko korony żołędzi. Ze względu na ilość usuwane napletka wyróżniamy rodzaje obrzezania: „loose” i „tight”.
„Loose” to resekcja u urologa Poznań na krótkim odcinku, po której napletek tylko częściowo przykrywa żołądź w stanie spoczynku. „Tight” to z kolei resekcja większego obszaru skóry, czego efektem jest całkowite odsłonięcie żołędzi (lub znacznej części).
Powyższe rodzaje tworzą następujące techniki obrzezania Poznań: high and tight, high and loose, low and tight oraz low and loose. High and tight prowadzi do całkowitej resekcji napletka, kiedy to żołądź jest odsłonięta w stanie spoczynku. High and loose cechuje się tym, że żołądź jest pokryta w części skórą i możliwe jest przesuwanie skóry w fazie wzwodu.
Low and tight zakłada wycięcie dużej części napletka, ale żołądź nie jest na stałe odsłonięta, a blizna uplasowana jest w obrębie rowka zażołędnego. Low and loose polega na resekcji niedużej części napletka przez urologa, a żołądź w stanie spoczynku w dużej części pokryta jest skórą. Blizna zlokalizowana jest w wewnętrznej części napletka.
Czy obrzezany jest zdrowszy?
Obrzezanie mężczyzn (inaczej plastyka napletka) wykonywane u urologa Poznań niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Po pierwsze mężczyzna po zabiegu obrzezania Poznań może łatwiej utrzymywać higienę penisa z powodu nie gromadzenia się mastki pod napletkiem. Plusem obrzezania mężczyzn jest mniejsze ryzyko wystąpienia u pacjenta zapalenia żołędzi prącia i napletka czy nowotworu prącia. Po obrzezaniu Poznań istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia stulejki.
Korzyścią obrzezania jest mniejsze ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (rak szyjki macicy, HPV, kiłą, pałeczką wrzodu miękkiego, rzęsistkowicy u partnerek). Wyniki badań potwierdzają, że obrzezanie prowadzi do zmniejszenia ryzyka infekcji HSV-2, czyli opryszczki narządów płciowych o 28%. Za sprawą usunięcia napletka u urologa Poznań możemy zredukować ryzyko zakażenia wirusem HIV, ponieważ brak całego albo części napletka skraca czas kontaktu z wirusem.
Dzieje się tak, ponieważ w napletku obecna jest duża ilość makrofagów, komórek Langerhansa i limfocytów – komórek, które atakuje wirus HIV. Po obrzezaniu mężczyzn zmniejsza się ryzyko zakażenia nabłonkowego. Plusem obrzezania u urologa jest też mniejsze ryzyko rozwoju stanów zapalnych czy też wydłużenie czasu trwania stosunku płciowego.
Piśmiennictwo
Dagna Krankowska, Bartłomiej Gaweł, Monika Dymerska, Aleksandra Michalak, Krzysztof Korzeniewski, Obrzezanie mężczyzn i kobiet, Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(4): s. 326-334.