Czy hemoroidy same znikną

Czy hemoroidy same znikną? 

Choroba hemoroidalna jest najbardziej rozpowszechnioną patologią proktologiczną w krajach zachodnich, którą można uznać za problem społeczny, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie czy życie zawodowe pacjentów. Z artykułu dowiemy się, czy hemoroidy same znikną? Czy możliwe jest samoistne cofnięcie się objawów choroby?

Jak wyglądają hemoroidy?

Hemoroidy to schorzenie, które występuje u 50% dorosłych, także u kobiet w ciąży. Są to guzki krwawnicze, które występują w odbytnicy i odbycie. Każdy posiada hemoroidy, których funkcją jest uszczelnianie odbytu oraz kontrola gazów i stolca. Jak wyglądają hemoroidy?

Choroba hemoroidalna (inaczej hemoroidy lub żylaki odbytu) występuje, gdy guzki krwawnicze są patologiczne powiększone, co prowadzi do nieprawidłowego odpływania krwi z hemoroidów.

W efekcie podczas choroby hemoroidalnej dochodzi do wypychania hemoroidów przez masy kałowe na zewnątrz odbytu, co powoduje ich uszkodzenie i krwawienie z odbytu. Według badań, choroba hemoroidalna jest najczęstszą przyczyną pojawiania się krwi w kale.

Hemoroidy objawy

Głównym hemoroidy objawy jest pojawianie się krwi podczas wypróżnień. Inne objawy można zaobserwować w przypadku hemoroidów wewnętrznych, a inne w zewnętrznych. Hemoroidy wewnętrzne (kiedy hemoroidy znajdują się wewnątrz odbytnicy) mogą prowadzić do takich objawów jak: swędzenie i krwawienie z odbytu.

Z kolei hemoroidy zewnętrzne można zlokalizować w tkance podskórnej w obrębie odbytu. Do objawów hemoroidów zewnętrznych zaliczamy krwawienie, swędzenie, pieczenie, ból i dyskomfort. W przypadku występowania hemoroidów zewnętrznych pacjent może borykać się z zakrzepami, które wywołują silny ból i stan zapalny.

Czy hemoroidy same znikną?

Hemoroidy mogą same zniknąć i się wchłonąć, ale wymaga to zmiany nawyków i diety, które będą wspomagać leczenie hemoroidów. Dieta na hemoroidy powinna obfitować w błonnik, dlatego pacjent powinien pić herbaty ziołowe. Dodatkowo w leczeniu hemoroidów wskazana jest aktywność fizyczna, która może przyczynić się do ich wchłonięcia. Jeśli to nie działa, konieczna będzie wizyta u proktologa Poznań, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie hemoroidów.

Pierwszą ze skutecznych metod hemoroidy leczenie jest metoda Barrona (gumkowanie). Procedura medyczna leczenia hemoroidów polega na założeniu gumowych podwiązek na hemoroidy. W efekcie żylak odbytu zostaje pozbawiony dopływu krwi, co prowadzi do obumierania i jego odpadnięcia.  Zabieg jest bezbolesny i krótki oraz nie wymaga hospitalizacji.

Drugim zabiegiem wykonywanym w gabinecie medycyny estetycznej u proktologa Poznań na hemoroidy leczenie jest laserowe usuwanie hemoroidów. Zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu do odbytu w miejsce poszerzonego guzka krwawniczego. Następnie proktolog kieruje wiązkę lasera w żylaka odbytu, co prowadzi do obkurczenia go i otaczającej go tkanki łącznej.

Zabieg laserowego usuwania hemoroidów jest skuteczny i nieinwazyjny, choć proces obkurczania poduszki hemoroidalnej trwa od 4 do 6 tygodni. Efektem zabiegu jest szybkie ustąpienie dolegliwości i zamknięcie naczynek zasilających hemoroidy.

Czy hemoroidy same znikną – Skleroterapia

Skleroterapia polega polega na ostrzykiwaniu hemoroidów. Podczas zabiegu usuwania hemoroidów lekarz wykorzystuje videoendoskop. Procedura polega na ostrzykiwaniu hemoroidów 3% roztworem aethosklerolu. Prowadzi to do obkurczenia ścian naczyń i ich zamknięcia oraz redukcji hemoroidów. Zabieg usuwania hemoroidów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga żmudnej rekonwalescencji. Pacjent po terapii powinien odpoczywać i stosować się do zaleceń lekarza oraz unikać ćwiczeń fizycznych.

Piśmiennictwo:

Aneta Obcowska, Małgorzata Kołodziejczak, Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, Nowa Med 2016, s.62-63

5/5 - (7 votes)