Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu to dolegliwość, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Częstomocz objawia się potrzebą oddawania moczu ze zwiększoną częstotliwością, a za to w małych ilościach. Schorzenie to może świadczyć o infekcji dróg moczowych, ale też o innych poważnych chorobach.

Częste oddawanie moczu u kobiet – objawy i przyczyny

W przypadku kobiet, częste oddawanie moczu zazwyczaj jest objawem zakażenia układu moczowego, co najczęściej oznacza zapalenie pęcherza moczowego. Częstomocz może być spowodowany zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym, ale także cukrzycą.

Problem częstego oddawania moczu u kobiet może też towarzyszyć wielu innym dolegliwościom lub być skutkiem ubocznym wypijania zbyt dużej ilości płynów czy zażywanych leków.

Częstomocz u kobiet może być jednym z objawów zespołu jelita drażliwego, który charakteryzuje się zaburzeniem czynności jelit i co za tym idzie wzdęciami, zaparciami, a czasem nawet wymiotami.

Podłożem częstego oddawania moczu u kobiet mogą być też choroby narządów rodnych, kamica układu moczowego czy ciąża. Jeśli potrzeba oddawania moczu nie mija nawet po wizycie w toalecie, to konieczna jest konsultacja lekarska i diagnostyka, aby ustalić przyczynę częstomoczu.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – objawy i przyczyny

Częste oddawanie moczu u mężczyzn jak najbardziej powinno zwrócić naszą uwagę, gdyż może być objawem chorób urologicznych, jak na przykład zapalenia prostaty, bądź w niektórych przypadkach przerostu stercza, a w skrajnym przypadku to może być rak prostaty. Należy wspomnieć, że takie zaburzenia oddawania moczu dość często pojawia się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

W przypadku zaobserwowania częstego oddawania moczu, mężczyzna powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, lub bezpośrednio do lekarza specjalisty urologa. Wizyta u urologa ma na celu profesjonalne zdiagnozowanie problemu.

Dzięki fachowej konsultacji u urologa Poznań, pacjent uzyska specjalistyczną diagnozę, a także zdobędzie wiedzę na temat chorób urologicznych oraz w razie potrzeby zostaną mu zaproponowane możliwe metody leczenia. Częstomocz, jest poważnym problemem, którego nie można bagatelizować, a im szybciej mężczyzna zgłosi się do urologa, tym lepsze są rokowania w przypadku konieczności leczenia.

Prostata objawy

Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania moczu u mężczyzn jest przerost prostaty, czyli powiększenie gruczołu krokowego. To naturalny wynik starzenia się organizmu i często objawia się dolegliwościami ze strony układu moczowego.

Dlatego jeśli problem częstomoczu dotyka mężczyzn 45+, to być może przyczyną jest prostata i konieczna jest wtedy wizyta u urologa. Urolog Poznań podczas konsultacji ustala powód dolegliwości, a wczesne wykrycie przerostu prostaty może oznaczać uratowanie życia, gdyż zaniedbanie w tym obszarze może prowadzić do raka prostaty.

Częste oddawanie moczu – nietrzymanie moczu, to uciążliwy problem, którego nie należy lekceważyć, gdyż może świadczyć o poważnych chorobach jak: zakażenie układu moczowego, zapalenie pęcherza moczowego, zespół jelita drażliwego, przerost lub rak prostaty. Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, to niezwłocznie się umów się na wizytę do  urologa Poznań.

5/5 - (7 votes)