Co to jest stulejka

Co to jest stulejka

W medycynie termin stulejka pochodzi od greckiego słowa „phimosis” oznaczającego kaganiec. Jest to schorzenie polegające na braku możliwości odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego. Leczenie stulejki patologicznej powinno odbywać się się u urologa Poznań, który dokona rozpoznania i zaproponuje odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie plastyki napletka lub zabiegu obrzezania.

Co to jest stulejka ?

Stulejka jest patologią w obrębie napletka, która polega na braku możliwości jego odprowadzenia do rowka zażołędnego. Stulejka objawy to: zbyt wąski otwór napletka lub trwałe jego przyleganie do żołędzi penisa. Napletek pełni ważne funkcje: chroni żołądź penisa przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiernym wysuszeniem oraz zapewnia ochronę immunologiczną.

Rodzaje stulejki

Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki: fizjologiczną i nabytą. U noworodków występuje tzw. fizjologiczna stulejka, która nie powinna budzić obaw rodziców, a jej wyleczenie powinno nastąpić do 17 roku życia. U chłopców po 4 roku życia, stulejka powinna być odprowadzalna u 4% przypadków, a u 16-latków już u 99%. Patologiczna stulejka (nabyta) jest ściśle powiązana z przyczynami jej powstawania. Poniżej przedstawiamy czynniki sprzyjające jej powstawaniu:

  • nieprawidłowe i zbyt siłowe odprowadzanie napletka u dzieci, co może prowadzić do uszkodzenia struktur prącia, krwawienia bądź stanu zapalnego
  • skrócenie wędzidełka napletkowego, które powoduje przytrzymywanie fałdu skórnego w przedniej części żołędzi
  • problem „pierścienia napletka” – czyli stan polegający na włóknieniu przedniej części wewnętrznej powierzchni fałdu skórnego.
  • przewlekłe zapalenie żołędzi lub napletka

Możemy wytypować także 3 rodzaje stulejki:

  • możliwość częściowego odsłonięcia żołędzi 
  • pełne odsłonięcie żołędzi w stanie spoczynku, ale z występującym bólem podczas erekcji
  • pełne odsłonięcie żołędzi w stanie spoczynku, ale napletek zaciska się w tym stanie w rowku zażołędnym

Jak rozpoznać stulejkę?

Rozpoznanie odbywa się u urologa w naszej klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.  Lekarz przeprowadza wywiad lekarski, a podstawową metodą rozpoznania jest badanie fizykalne, polegające na próbie delikatnego odprowadzenia napletka.

Jeśli zwężenie pojawia się poniżej wierzchołka napletka, wówczas nie może być mowy o stulejce. Urolog Poznań może zdiagnozować stulejkę patologiczną wówczas, gdy u pacjenta tworzy się bielejący, stożkowaty pierścień.

Co to jest stulejka – kiedy ją leczyć?

Metody stulejka leczenie u urologa Poznań

Stosowanie odpowiedniej higieny penisa może pomóc w przeciwdziałaniu stulejce. Pierwszą metodą jest regularne mycie go letnią wodą z użyciem delikatnego mydła, co zwiększa szansę na pozbycie się stulejki, co potwierdziły badania naukowe. Drugą metodą jest próba odprowadzania fałdu skórnego podczas kąpieli i mikcji.

W początkowym stadium stulejka leczenie można wykonać metodą Beaugé’a, polegającą na naciąganiu napletka podczas gorącej kąpieli. Te dwie metody leczenia stulejki nie mają jednak zastosowania w przypadku stulejki patologicznej. Urolog może przepisać leczenie miejscowe z udziałem glikokortykosteroidów, które jest skuteczne tylko u niektórych pacjentów.

Na szczęście nasza klinika medycyny estetycznej oferuje bezpieczne i profesjonalne zabiegi leczenia stulejki – są to plastyka napletka i obrzezanie. Urolog podczas konsultacji i po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań, dobiera odpowiedni zabieg do wskazań pacjenta.

Plastyka napletka – czy warto?

W mniej zaawansowanym stadium stulejki można wykonać plastykę napletka. Polega ona na poszerzeniu zwężonego pierścienia napletka do średnicy umożliwiającej bezproblemowe odprowadzanie napletka za żołądź. Zabieg u urologa wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega ona na nacięciu grzbietowej części napletka lub jego części.

W razie pojawienia się konkretnych wskazań u pacjenta, chirurg może podciąć wędzidełko prącia lub dokonać plastyki kanału napletka. Ostatnim etapem zabiegu plastyki napletka jest chirurgiczne zaszycie blaszki zewnętrznej i wewnętrznej. Procedura jest bezpieczna i bezbolesna.

Obrzezanie – co to?

Wskazaniem do zabiegu obrzezania są: nawracające zakażenia układu moczowego czy też zapalenia napletka lub żołędzi. Istotą zabiegu obrzezania jest częściowe lub całkowite usunięcie napletka. Tę metodę stosuje się w bardziej zaawansowanych stadiach stulejki, kiedy plastyka napletka nie jest możliwa.

Procedura jest bezpieczna, a powikłania występują niezwykle rzadko. W naszej klinice medycyny estetycznej Poznań chirurg dokonuje usunięcia zwężonego napletka. W niektórych przypadkach chirurg wydłuża zbyt krótkie wędzidełko, kiedy u pacjenta występuje brzuszne przygięcie prącia, co prowadzi do skutecznego leczenia stulejki.

Piśmiennictwo

M.Raban, A.Żak, J.Litak, R.Smoliński, STULEJKA – JESZCZE FIZJOLOGIA CZY JUŻ PATOLOGIA?, Lublin 2017, s. 605-613.

Najczęściej wykonywane zabiegi w naszym gabinecie to:

  1. powiększanie ust
  2. wolumetria twarzy
  3. mezoterapia igłowa
5/5 - (7 votes)