Co daje zabieg Dermapen

Co daje zabieg Dermapen?

Czym jest zabieg Dermapen?

Zabieg dermapen jest procedurą z zakresu medycyny estetycznej wykorzystującą to innowacyjne urządzenie stosowane do wykonywania mikronakłuć skóry.

Dermapen jest obecnie jednym z najnowocześniejszych i najczęściej stosowanym z urządzeń wykorzystywanych w tym celu, które są dostępne na rynku.

Co daje zabieg Dermapen?

Działanie urządzenia Dermapen opiera się na zastosowaniu specjalnej głowicy. Jest ona wyposażona w 12 igieł o średnicy 33G, wykonanych z molibdenu. Skóra nakłuwana jest automatycznie w sposób pulsacyjny. Częstotliwość wprowadzania igieł jest bardzo duża i może wynosić nawet do 1300 razy na sekundę.

Mikrourazy wywoływane tą metodą stymulują procesy regeneracyjne skóry. Powstałe w ten sposób uszkodzenia stymulują aktywność fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej. Pobudzone fibroblasty produkują we wzmożony sposób kolagen i elastynę, powodując zwiększenie ilości włókien w skórze.

Rezultatem tego działania jest zwiększenie napięcia skóry i poprawa jej jędrności, co w efekcie prowadzi do istotnego odmłodzenia wyglądu skóry twarzy i poprawy jej estetyki.

Jak wygląda zabieg Dermapen?

Zabieg Dermapen charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ponadto jest również praktycznie bezbolesny i małoinwazyjny, w związku z czym nie wymaga znieczulenia ogólnego i opieki anestezjologa, a co za tym idzie hospitalizacji. U większości pacjentów procedura nie wymaga znieczulenia.

Jednakże u pacjentów charakteryzujących się niskim progiem wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremów zawierających środek anestetyczny (takich jak na przykład krem EMLA). Następnie lekarz wykonujący zabieg, przy poziomie głowicy urządzenia Dermapen dokonuje pulsacyjnych mikronakłuć skóry.

Powstałe w ten sposób mikrourazy w jej zakresie, poprzez aktywację fibroblastów inicjują intensywną syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co w efekcie prowadzi do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Czas trwania procedury zazwyczaj nie przekracza 45 minut. Pierwsze efekty są widoczne zazwyczaj już po tygodniu, na ostateczny rezultat trzeba zwykle poczekać około miesiąca.

Jednakże pojedynczy zabieg zazwyczaj nie daje w pełni satysfakcjonującego efektu. Aby go osiągnąć należy procedurę powtórzyć od dwóch do pięciu razy. Odstęp pomiędzy powtórzeniami powinien mieścić się w przedziale od dwóch tygodni do miesiąca. Oczywiście liczba zabiegów, a także czas trwania odstępu między innymi ustalane są indywidualnie i dopasowywane do preferencji i oczekiwań pacjenta.

Do kogo jest adresowany zabieg Dermapen?

Należy zdawać sobie sprawę, iż lifting z wykorzystaniem urządzenia Dermapen jest zabiegiem usuwającym nadmiar skóry oraz przywracającym jej napięcie i jędrność. Nie powoduje on pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy. Zabieg może być wykonywany u prawie każdego, kto chce złagodzić lub wyeliminować objawy starzenia się skóry.

Ciężko wytypować idealny wiek do poddania się tej procedurze, ponieważ tempo procesu starzenia się skóry oraz jego nasilenie są uzależnione od indywidualnych predyspozycji i różnią się. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu zapada najczęściej w momencie największego nasilenia objawów. Dla przykładu, statystycznie rzecz biorąc większość kobiet decyduje się na zabieg około 40 roku życia.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu Dermapen?

Należy pamiętać, że mikronakłuwanie z zastosowaniem urządzenia Dermapen, jak każda ingerencja w ciało człowieka, jest przeciwwskazany u niektórych ludzi. Nie może być on wykonywany u wszystkich pacjentów. Pierwszym przeciwwskazaniem jest obecność stanów zapalnych (zarówno wirusowych, bakteryjnych jak i grzybiczych).

Przeprowadzenie zabiegu u takiego pacjenta mogło by się wiązać z ryzykiem rozprzestrzenienia infekcji, a także dużo większym prawdopodobieństwem powikłań po zabiegu pod postacią zakażenia rany. Nie należy go przeprowadzać także u ludzi z tendencją do tworzenia się blizn przerostowych (keloidów).

Przeciwwskazany jest również u pacjentów cierpiących na choroby związane ze znaczącymi zaburzeniami metabolicznymi organizmu, takimi jak cukrzyca czy też choroby nowotworowe. Nie wykonuje się go także u osób z zaburzeniami krzepnięcia jak i leczonych przeciwkrzepliwie z uwagi na zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych lub też krwawień.

Do innych przeciwwskazań należą między innymi ciąża czy obecność wszczepionych urządzeń elektrycznych (na przykład rozrusznik serca czy kardiowerter-defibrylator). Dodatkowo w przypadku liftingu chirurgicznego do przeciwwskazań dochodzą padaczka, miesiączka, laktacja, niektóre zaburzenia neurologiczne, antybiotykoterapia, niektóre choroby autoagresywne.

Również zabiegu nie przeprowadza się u osób, które nie spełniają kryteriów koniecznych do kwalifikacji do znieczulenia ogólnego, co z kolei jest określane przez anestezjologa (np. niektóre przewlekłe choroby współistniejące czy istotne klinicznie odchylenia w badaniach laboratoryjnych).

5/5 - (7 votes)