Chirurgia plastyczna

chirurgia plastycznaChirurgia plastyczna to dziedzina medycyny zajmująca się korektą defektów ciała – rzeczywistych lub odczuwanych. Pomaga pacjentom, których ciało jest zdeformowane w wyniku wad wrodzonych lub uszkodzeń nabytych, a także – w ostatnim czasie coraz częściej – tym, w u których niedoskonałości wyglądu wywołują dyskomfort psychiczny.

Chirurgia plastyczna – nie dla kaprysu!

Niewiele osób wie o tym, że z pierwszymi tego typu operacjami próbowano eksperymentować już w średniowieczu, a nawet wcześniej. Chirurgia plastyczna zyskała jednak największą popularność i stała się dziedziną powszechnie uprawianą w okresie po II Wojnie Światowej – wówczas masowo rekonstruowano elementy twarzy i ciał żołnierzy poszkodowanych w czasie walki. W Polsce pierwszy oddział tej specjalności postał w Polanicy-Zdroju w 1951 roku.

Chirurgia plastyczna to dziedzina bardzo szeroka, przez co jest ściśle związana z wieloma innymi gałęziami nauki dotyczącymi ludzkiego zdrowia, m.in. neurochirurgią, traumatologią, ortopedią, chirurgią dziecięcą, laryngologią, okulistyką, immunologią, patologią, fizjologią, psychiatrią i psychologią.

Wielu osobom kojarzy się z poprawianiem niedoskonałości z powodu kompleksów, fantazji i kaprysów zamożnych ludzi. Prawda jest jednak inna. Chirurgia plastyczna służy głównie pacjentom, którym różnego rodzaju zniekształcenia i deformacje utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają, normalne funkcjonowanie.

Operacji plastycznych bezwzględnie wymagają:

  • osoby, które przebyły nowotwory złośliwe powłok (skóry twarzy, kończyn),
  • pacjenci z głębokimi i rozległymi poparzeniami lub bliznami,
  • ofiary wypadków z szczególnie poważnymi obrażeniami głowy, twarzy i kończyn,
  • przypadki przewlekłych, otwartych, ziarnistych ubytków tkanek,
  • osoby po amputacjach albo przerwaniach ścięgien,
  • ludzie z wadami wrodzonymi, np. rozszczepienie wargi, oraz wadami rozwojowymi,
  • pacjenci ze zniekształceniami pochorobowymi, pourazowymi i pooperacyjnymi (np. rekonstrukcja piersi po mastektomii).

Uroda a komfort psychiczny

Z operacji plastycznych korzystają, oczywiście, także osoby chcące poprawić swoją urodę. Nie zawsze jest to jednak wyłącznie kwestią kaprysu. Wyraźne niedoskonałości wyglądu zewnętrznego wywołują kompleksy, które to wpływają niekorzystnie na samopoczucie psychiczne pacjenta, mogą wywoływać choroby psychosomatyczne, problemy natury psychologicznej i emocjonalnej, rzutować na relacje międzyludzkie i utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie.

Najczęściej wykonywane operacje plastyczne to:

Badania statystyczne dowodzą, że najczęstszymi pacjentami chirurgów plastyków, korzystającymi z operacji estetycznych, są kobiety powyżej trzydziestego roku życia z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych miastach i zajmujące wysoką pozycję społeczną.

Nie jest to jednak regułą, zdarza się też, że zabiegom tego typu poddają się mężczyźni, osoby starsze, młodzież, a nawet małe dzieci. Nie w każdym przypadku jednak zaleca się tak inwazyjne metody korygowania niedoskonałości. Warto więc zastanowić się i kilkakrotnie przemyśleć swoją decyzję, a przede wszystkim skonsultować ją z lekarzem.

Dr Rosiński chętnie odpowie na wszelkie pytania związane z medycyną estetyczną.

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, które wykonujemy to:

Powiększanie piersi cena

  • własnym tłuszczem      –  7 000zł
  • implanty okrągłe           – 12 000zł
  • implanty anatomiczne  – 14 000zł

Dr Rosiński odbył liczne szkolenia, co w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem oraz specjalizacją z chirurgii pozwala na skuteczne i bezpieczne stosowanie zabiegów upiększających i odmładzających.

Chirurgia plastyczna

Któż z nas nie marzy o wyglądzie doskonałym i pozbyciu się wszelkich defektów urody, o wizerunku nieskazitelnym. Jednakże jak powszechnie wiadomo, w przyrodzie brak absolutnej doskonałości i każdy z nas obarczony jest większymi lub mniejszymi niedoskonałościami. Jak więc można sobie z nimi radzić? Czy jesteśmy skazani na życie z nimi? Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna wychodzi na przeciw tym potrzebom. Jedną z dziedzin zajmujących się walką z defektami urody jest chirurgia plastyczna.

Jest to specjalizacja lekarska charakteryzująca się dużą interdyscyplinarnością, łącząca w sobie elementy wielu dziedzin medycyny, między innymi chirurgii dziecięcej, onkologicznej, rekonstrukcyjnej, ortopedii, traumatologii, oraz wielu innych.

Chirurgia plastyczna zajmuje się defektami zarówno wrodzonymi, jak i powstałymi na drodze nabytej. Do pierwszej grupy należą przede wszystkim różnego rodzaju wady wrodzone związane zazwyczaj z różnorodnymi zespołami genetycznymi.

Z kolei niedoskonałości nabyte mogą być związane zarówno z procesem starzenia się, jak i na skutek okaleczeń na przykład w przebiegu wypadków, a także leczenia (np. zabiegi w zakresie leczenia onkologicznego). Dzięki zastosowaniu w powyższych wskazaniach, jest ona wykorzystywana jako metoda wspomagająca w wielu dziedzinach medycyny, zwłaszcza zabiegowych.

Co nie co o przeszłości…

Wbrew pozorom chirurgia plastyczna jest jedną ze starszych dziedzin medycyny. Jej początki datowane są już na czasy starożytne. Pierwsze udokumentowane, eksperymentalne zabiegi były przeprowadzane już w I wieku naszej ery. Źródła historyczne podają, że one przeprowadzane w zakresie okolic oczu. Z kolei pierwsze poważne operacje były przeprowadzane w średniowieczu. Przełomowym zabiegiem w tej dziedzinie była rekonstrukcja nosa psa ze skóry pozyskanej z jego ramienia.

Największym motorem do rozwoju chirurgii plastycznej były wojny. Z przyczyn oczywistych, wiąże się ona z różnorodnej maści okaleczeniami, mniej i bardziej poważnymi. Skutkiem tego było pojawienie się konieczności optymalnego przeciwdziałania ich konsekwencjom tak, aby możliwie najskuteczniej umożliwić rannym żołnierzom codzienne funkcjonowanie i powrót do aktywności. Największy rozkwit tej dziedziny miał miejsce w trakcie i po drugiej wojnie światowej. W Polsce chirurgia plastyczna pojawiła się na przełomie XIX i XX wieku.

Chirurgia plastyczna w Polsce i na świecie

Istnieje wiele ośrodków zajmujących się chirurgią plastyczną zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzięki jej sukcesom osiąga się spektakularne efekty. Przed kilku laty głośno się mówiło w mediach o pierwszym na świecie przeszczepie twarzy przeprowadzonym przez Polkę, profesor Marię Siemionow w Cleveland Clinic w Ohio. Niedawno profesor Adam Maciejewski z Centrum Onkologii w Gliwicach rozpoczął przeprowadzanie podobnych operacji w Polsce.

Dzięki nim ludzie będący ofiarami wypadków, a także przemocy mają szansę na powrót do codzienności, a niejednokrotnie, w przypadku ciężkich uszkodzeń, na uratowanie życia. Czołowy ośrodek zajmujący się chirurgią plastyczną w Polsce mieści się w Polanicy Zdroju na Dolnym Śląsku. Do niedawna kierowany był przez profesora Kazimierza Kobusa, chirurga plastycznego o światowej reputacji.

Wskazania…

Wskazania do przeprowadzania operacji z zakresu chirurgii plastycznej można generalnie podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią powody stricte estetyczne, mające na celu przeciwdziałanie wszelkim niedoskonałościom wyglądu. Druga natomiast obejmuje znacznie szersze spectrum wskazań. Należą do nich przede wszystkim korekcje różnego rodzaju wad wrodzonych. Ponadto bardzo ważnym aspektem tej dziedziny jest chirurgia rekonstrukcyjna.

Ma ona znaczenie przede wszystkim w ortopedii i traumatologii, gdzie stanowi istotną gałąź wspomagająca leczenie zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju następstw wypadków (na przykład przeszczepy skory, twarzy itp.). Dziedziną chirurgii plastycznej, która w ostatnich latach przeżywa bujny rozwój jest onkoplastyka. Polega ona na wykonywaniu zabiegów rekonstrukcyjnych po często okaleczających operacjach wykonywanych w ramach leczenia onkologicznego, zwłaszcza radykalnego (np. rekonstrukcje piersi po zabiegach mastektomii).

Jakie zabiegi są wykonywane?

Zakres zabiegów operacyjnych wykonywanych w ramach świadczenia usług z dziedziny chirurgii plastycznej obejmuje bardzo szerokie spektrum. Jedną z najpopularniejszych procedur z wskazań typowo estetycznych są zabiegi liftingu wykonywane zarówno w obrębie twarzy jak i innych okolic ciała. Polegają one na wykonaniu odpowiednich nacięć w obrębie skóry i powięzi, usunięciu nadmiaru tkanki podskórnej, a także nawisów skórnych, a następnie naciągnięciu tkanek.

Efektem tego jest poprawienie napięcia i jędrności skóry, a w rezultacie odmłodzenie wyglądu. Do innych popularnych zabiegów estetycznych wykonywanych przez specjalistę chirurgii plastycznej należą między innymi korekty nosa, operacje powiększania i pomniejszania piersi, a także chirurgiczne liposukcje. Osobną dziedziną chirurgii plastycznej jest ginekologia estetyczna, zajmująca się korekcją wyglądu kobiecych zewnętrznych narządów płciowych.

W dzisiejszych czasach prężnie rozwija się również onkoplastyka. Najpowszechniejszymi operacjami są zabiegi rekonstrukcji piersi po okaleczających zabiegach mastektomii w ramach leczenia radykalnego raka piersi. Metod jest wiele (wszczepianie implantów silikonowych, specjalnych ekspanderów, czy rekonstrukcje z wykorzystaniem płatów skórno-mięśniowych. Innymi zabiegami o charakterze rekonstrukcyjnym są np. przeszczepy skóry po oparzeniach czy wspomniane wyżej przeszczepy twarzy.

U kogo przeciwwskazane?

Zabiegi oferowane przez chirurgię plastyczną, jak każde procedury operacyjne, obciążone są ryzykiem powikłań zarówno pooperacyjnych, jak i poznieczuleniowych. Nie należy więc ich wykonywać na przykład u osób zmagających się z ciężkimi, przewlekłymi schorzeniami (np. chorobami układu sercowo-naczyniowego), czy zaburzeniami krzepnięcia krwi, a także upośledzeniem odporności.

Top