Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

CGF


CGF – Koncentrat czynników wzrostu.

Któż z nas nie marzy o tym, by przez długie lata zachować młody, świeży wygląd. Oglądając na ekranie twarze gwiazd show-biznesu często zastanawiamy się jak to możliwe, żeby w wieku pięćdziesięciu lat wyglądać na trzydzieści.

cgf

CGF

Obecnie stosujemy ATR

Atr naturalny wypełniacz

Atr naturalny wypełniacz

Jednakże czas płynie nieubłaganie i nie oszczędza nikogo. Starzenie się dotyka każdego człowieka. Objawia się zmniejszeniem ilości obecnych w skórze substancji odpowiadających za jej młody wygląd, takich jak kwas hialuronowy, czy też włókna kolagenowe. Ponadto dochodzi do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej.

W efekcie powyższych przemian dochodzi do ścieńczenia skóry, obniżenia jej napięcia i jędrności, co z kolei skutkuje tworzeniem się różnego rodzaju zmarszczek, a także nawisów skórnych, charakterystycznych dla przebiegu starzenia się.

Czas wystąpienia oraz tempo przebiegu powyższych procesów są zróżnicowane, indywidualne dla każdego człowieka. Wpływają na nie różne czynniki, które zasadniczo można podzielić na dwie grupy – niemodyfikowalne i modyfikowalne.

Czym jest CGF?

Zastosowanie CGF (Concentrated Growth Factor), czyli skoncentrowanych czynników wzrostu, to innowacyjna metoda o szerokim wachlarzu wskazań, wykorzystywana w medycynie estetycznej. CGF powstaje z krwi pacjenta, która po odpowiednim przygotowaniu staje się preparatem zawierającą duże stężenie skoncentrowanych czynników wzrostu, a także komórki macierzyste.

Zabieg z użyciem CGF uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną. Wynika to z wykorzystania własnej krwi pacjenta. Po pobraniu próbki, jest ona odwirowywana i przetwarzania w specjalnych aparatach, które umożliwiają na uzyskanie odpowiedniej koncentracji czynników wzrostu i komórek macierzystych w preparacie.

Kolejnym etapem jest jej linijna aplikacja wzdłuż zmarszczek Istnieją dwie możliwe metody aplikacji CGF. Pierwsza z nich obejmuje wykorzystanie techniki mezoterapii igłowej. Druga opiera się na zastosowaniu specjalnego żelu, z którego preparat uwalnia się stopniowo. Zawarte w CGF elementy powodują stymulację procesów regeneracyjnych skóry poprzez pobudzanie podziałów komórkowych, czego efektem jest ich namnażanie się.

Ponadto CGF powoduje znaczne nasilenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Innym związkiem, który pod wpływem CGF jest produkowany w zwiększonej ilości jest kwas hialuronowy, odpowiadający za wiązanie cząstek wody i nawilżenie skóry od środka. Powyższe mechanizmy prowadzą do wygładzenia zmarszczek, poprawienia jej odżywienia i ukrwienia, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.

Rożnice CGF a osocze bogatopłytkowe

Pozornie, powyższy opis do złudzenia przypomina działanie osocza bogatopłytkowego i faktycznie, istnieje sporo podobieństw między tą metodą, a CGF. W obu przypadkach mamy do czynienia z zastosowaniem czynników wzrostu pozyskanych z własnej krwi. Jednakże w preparacie CGF koncentracja czynników wzrostu jest dużo większa.

Ponadto, w przeciwieństwie do osocza bogatopłytkowego, CGF zawiera komórki macierzyste. W rezultacie tych różnic, CGF działa szybciej od osocza bogatopłytkowego, a efekt jego działania utrzymuje się dłużej. Oprócz odmłodzenie wyglądu skóry, CGF powoduje poprawę jej koloru, a także redukcję zmarszczek.

CGF jest otrzymywane w postaci wykrzepłej (nie nadaje się do podania igłą lub kaniulą) dlatego znajduje zastosowanie w stomatologii, do szybkiego wgajania implantów zębowych.

W medycynie estetycznej stosuje się osocze bogatopłytkowe i fibrynę bogatopłytkową, ze względu na to, że po otrzymaniu są w postaci płynnej i mogą być podane igłą lub kaniulą.

osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe

Czym charakteryzują się komórki macierzyste?

Komórki macierzyste, zwane inaczej komórkami pnia, posiadają zdolność do różnicowania się we wszystkie rodzaje komórek. Ponadto ich zdolność do regeneracji i proliferacji jest nieograniczona. Wyróżnia się w różne typy komórek macierzystych, a także różne kryteria podziału.

Dzieląc ze względu na zdolność do różnicowania się, wyodrębniono komórki totipotencjalne (zdolne do różnicowania się we wszystkie komórki), pluripotencjalne (zdolne do różnicowania się we wszystkie dorosłe komórki, czyli z wyłączeniem komórek łożyska), multipotencjalne (zdolne do różnicowania się w kilka typów komórek, najczęściej podobnych do siebie budową i funkcjonowaniem), oraz unipotencjalne (zdolne do różnicowania się tylko w jeden typ komórek).

Inny podział uwzględnia pochodzenie komórek macierzystych. W tej kwalifikacji wyróżnia się zarodkowe komórki macierzyste, pochodzące jak sama nazwa wskazuje z zarodka. Mogą być one totipotencjalne lub pluripotencjalne, w zależności od tego, z której części zarodka pochodzą.

Drugi typ komórek macierzystych uwzględniony w tej kwalifikacji to dorosłe komórki macierzyste. Znajdują się one w tkankach dorosłego organizmu i mogą być multipotencjalne (na przykład komórki krwiotwórcze) lub unipotencjalne (na przykład komórki satelitarne mięśni).

Dzięki swojej zdolności do licznych podziałów i różnicowania się w dowolnym kierunku, znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, w tym w medycynie estetycznej. Ich działanie w obrębie skóry prowadzi do stymulowania proliferacji komórek skóry, a co za tym idzie produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, a także kwasu hialuronowego. W efekcie tego dochodzi do poprawy nawilżenia, a także zwiększenie napięcia i jędrności skóry, czego rezultatem jest poprawa i odmłodzenie wyglądu.

U kogo wskazane?

Wskazania do wykonania zabiegu z wykorzystaniem CGF obejmuje dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią wskazania obejmujące leczenie defektów związanych z przyczynami medycznymi dowolnego rodzaju. W związku z powyższym preparat ten może być z powodzeniem stosowany do usuwania blizn, wspomagania gojenia się ran, a nawet w leczeniu oparzeń.

Drugą grupę stanowią wskazania czysto estetyczne, obejmujące przeciwdziałaniu procesom starzenia, w co wpisuje się między innymi usuwanie zmarszczek, przebarwień czy nawisów skórnych nie tylko w obrębie twarzy, ale między innymi i narządów płciowych, a także innych okolic ciała. Ponadto może być wykorzystywane w przeciwdziałaniu procesowi łysienia.

U kogo przeciwwskazane?

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również ten z zastosowaniem CGF jest obarczony przeciwwskazaniami. Nie należy go wykonywać u kobiet w ciąży, oraz w okresie karmienia piersią. Ponadto jest przeciwwskazany u osób z poważnymi, przewlekłymi chorobami w zakresie układu sercowo-naczyniowego (na przykład chorobą niedokrwienną serca czy niewyregulowanym nadciśnieniem tętniczym), cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi, aktywnymi chorobami nowotworowymi, a także z aktywnymi stanami zapalnymi, zwłaszcza tymi w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Polecamy: szkolenia dla lekarzy

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530