Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Brodawki wirusowe


Brodawki to częsta dolegliwość skórna – najczęściej zlokalizowane brodawki wirusowe na stopach i dłoniach

brodawka, brodawki

Brodawki

Jak pozbyć się brodawek – grudkowatych narośli, które występują na głowie, twarzy, kolanach, palcach i stopach? W bezpiecznym pozbyciu się brodawek wirusowych pomagają zabiegi medycyny estetycznej – laser frakcyjny CO2 i krioterapia.

Brodawki – Poznajmy ich rodzaje

Brodawki to grudkowate i zrogowaciałe narośla, które są wywołane różnymi typami wirusa HPV. Te zmiany skórne są nieestetyczne i groźne dla otoczenia, ponieważ mogą być zakaźne. Wyróżniamy parę rodzajów brodawek. 

Zwykłe występują na skórze głowy, twarzy, kolanach, palcach i łokciach. Brodawki zwykłe cechują się nierówną powierzchnią i szarobrunatną barwą. Są to grudki o rozmiarze kilkunastu milimetrów. Brodawki zwykłe są mnogie lub mogą występować pojedynczo.

Wirusowe stóp – inaczej nazywane brodawkami na stopach, w tej grupie wyróżniamy brodawki głębokie (myrmecia) i brodawki powierzchniowe (mozaikowate). Odmiany głębokie cechują się głębokim naciekiem w głąb skóry, co skutkuje naciekami zapalnymi. Przypadki na stopach wyróżniają się czarnym zabarwieniem na czerwonym podłożu. 

Mozaikowate – cechują się powierzchowną penetracją, są zazwyczaj mnogie i często zlewające się. Zmiany mozaikowate mają długoletni przebieg i mogą mieć charakter nawrotowy. 

Płaskie – kolejny typ brodawek wirusowych, które występują na twarzy i grzbietach rąk. Wyróżniamy także brodawki nitkowate – pojawiające się na szyi, wargach i powiekach oraz brodawki narządów płciowych. Brodawki płaskie młodocianych to płaskie wykwity grudkowe, o lekko błyszczącej powierzchni, które najczęściej występują w obrębie grzbietu rąk, dolnej części twarzy lub czoła.

Ich wyróżnikiem jest układanie się wzdłuż zadrapań. Odmiany płaskie przybierają lekko brunatny kolor. Kurzajki przejściowe łączą w sobie cechy brodawek zwykłych oraz brodawek płaskich. Wyróżnia je chropowata powierzchnia i linijny układ. 

Zabiegi pozwalające na bezpieczne usuwanie brodawek

Bardzo częstą metodą usuwania brodawek wirusowych w gabinecie medycyny estetycznej jest laser CO2. Zabieg jest nieinwazyjny i szybki oraz można go zastosować z powodzeniem np. do usuwania brodawek wirusowych stóp. Przed zabiegiem lasera CO2 lekarz przeprowadza konsultację z pacjentem i po pozytywnym zakwalifikowaniu pacjenta, przystępuje do zabiegu.

Dzięki użyciu kremu znieczulającego zabieg jest bezbolesny, a lekarz medycyny estetycznej za pomocą wiązki lasera frakcyjnego usuwa zmianę. Działanie lasera CO2 odparowuje zmianę skórną, zapewniając bezkrwawe usunięcie brodawek.

Częstym argumentem przemawiającym za wyborem lasera frakcyjnego w usunięciu brodawek jest zabieg bez ingerencji chirurgicznej, który umożliwia natychmiastowy powrót do normalności. Odmianą tego zabiegu jest terapia fotodynamiczna, która łączy zastosowanie preparatu o działaniu fotouczulającym z poddaniem naświetlaniu promieniowaniem UV. 

Drugim rekomendowanym przez lekarzy medycyny estetycznej zabiegiem jest usuwanie brodawek za pomocą kriochirurgii. W praktyce brodawki wirusowe są wymrażane azotem lub podtlenkiem azotu. Zabieg polega na zamrażaniu i rozmrażaniu komórek, do momentu ich zniszczenia. Zabieg nie jest inwazyjny i nie pozostawia blizn.  Zabieg wykonuje dermatolog.

W leczeniu brodawek stosuje się też elektrokoagulację, która jest procesem ścinania białek, wywołanym za pomocą łuku elektrycznego. Skuteczność zabiegu potwierdzają liczne pozytywne opinie naszych pacjentów. Po zabiegu proces gojenia rany może trwać od jednego do trzech tygodni. Inne zabiegi stosowane do pozbycia się brodawek to metoda chirurgiczna (inaczej łyżeczkowanie), polegająca na wycięciu zmiany skórnej.

Brodawki wirusowe na stopach i dłoniach można leczyć wymrażaniem lub laserem

Brodawki Poznań

Oceń nas

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530