Zdrowa dieta

zdrowa dieta

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta – co kryje się pod tym pojęciem? Jak samodzielnie ułożyć jadłospis zgodny z zasadami zdrowego odżywiania? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Poznajmy zasady zdrowej diety

Pacjent chcąc skutecznie się odchudzić, powinien wprowadzić do swojej diety zdrowe nawyki, które pozwolą mu na redukcję masy ciała. Wybór zdrowej diety jest szeroki i powinien być dopasowany do preferencji smakowych pacjenta i ewentualnych alergii pokarmowych oraz celu diety. Bez względu na wybór diety, istnieją sprawdzone zasady zdrowego odżywiania, które przyczyniają się do skutecznego chudnięcia.

Pierwszą zasadą zdrowego odżywiania jest dieta z deficytem energetycznym ok. 500-100 kcal. Deficyt kaloryczny powinien być dopasowany do każdego pacjenta zgodnie z jego zapotrzebowaniem energetycznym. Można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów w sieci lub udać się na wizytę u dietetyka Poznań, który przebada pacjenta, przeprowadzi wywiad, wyliczy zapotrzebowanie energetyczne oraz przepisze dietę. Wartość energetyczna diety nie powinna być niższa niż podstawowa przemiana materii.

Bez względu czy celem diety jest odchudzanie czy wsparcie walki z chorobą (dieta lecznicza), drugą zasadą zdrowego odżywiania są regularne posiłki. Powinniśmy spożywać 5 pełnowartościowych posiłków dziennie co 3-4 godziny. Regularne posiłki prowadzą do wyrównania wchłaniania składników pokarmowych i kontroli apetytu.

Warto jeść częściej, a mniej. Każdy posiłek powinien zawierać wyliczoną ilość kalorii, aby wszystkie posiłki zmieściły się w limicie energetycznym np. 1500 lub 2000 kcal. Regularne posiłki to nie wszystko. Nie powinniśmy podjadać poza 5 wyznaczonymi posiłkami, a już na pewno wystrzegać się jedzenia pod wpływem impulsu takiego jak stres.

Kolejna zasada zdrowego odżywiania czy odchudzania to odrzucenie słodyczy i niezdrowych przekąsek, które mają dużą ilość kalorii i szkodzą naszemu organizmowi. Słodycze można zastąpić owocami lub zdrowymi przekąskami, które kupimy w sklepach ze zdrową żywnością lub samodzielnie przyrządzimy w domu.

Zdrowa dieta, czyli jakie produkty wybierać?

Drogowskazem w układaniu zdrowej diety może być dla pacjenta Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Podstawą diety są owoce i warzywa, które są kopalnią witamin, składników mineralnych czy antyoksydantów. Jak spożywać owoce i warzywa, aby nie straciły swoich wartości odżywczych? Najlepiej w formie surowej lub jak najmniej przetworzonej.

Proporcje spożywania warzyw w stosunku do owoców powinny wynosić ¾ do ¼. Następnym piętrem piramidy są produkty pełnoziarniste, które są bogate w błonnik. Należą do nich pieczywo razowe, kasze, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy czy płatki zbożowe lub produkty owsiane. Zdrowa dieta odchudzająca powinna zawierać białko. Jest ono obecne w nabiale, roślinach strączkowych, drobiu, jajach, rybach czy nasionach roślin strączkowych.

Kolejnym z pięter piramidy Żywienia jest podaż tłuszczów takich jak: kwasy omega – 3. Obecne są w olejach roślinnych, orzechach włoskich, laskowych czy migdałach. Podczas diety nie zapomnijmy o wypijaniu codziennie od 1 do 2 litrów wody.

Czego należy unikać podczas diety? Z pewnością żywności przetworzonej i produktów o wysokiej zawartości węglowodanów czy tłuszczu. Na cenzurowanym powinny się znaleźć słodycze, biały ryż, dżemy, miód, produkty nabiałowe czy makarony. Pod żadnym pozorem nie można zbyt często jeść masła, smalcu,  lodów, fast foodów czy żółtych serów.

Wizyta u dietetyka – czy warto?

Samodzielne przygotowanie zdrowej odchudzającej lub diety leczniczej może okazać się zbyt trudne. Możemy przy tym popełnić dużo błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. W razie chęci przygotowania diety, warto udać się do dietetyka Poznań. Konsultacja dietetyczna rozpocznie się od wywiadu lekarskiego, podczas którego dietetyk zapyta o wiele aspektów żywienia pacjenta, przygotowując mu zdrowy jadłospis.

Dietetyk przeanalizuje wyniki badań, dlatego pacjent powinien przynieść na wizytę wyniki morfologii krwi, lipidogram, kwas moczowy, próby wątrobowe, glukozę na czczo czy badania tarczycy TSH. Dietetyk Poznań podczas konsultacji dietetycznej pyta o przewlekłe choroby i przyjmowanie leków na stałe. Następnie dietetyk zada pytania dotyczące stylu życia, zapyta o preferencje smakowe, ewentualne alergie pokarmowe czy aktywność fizyczną.

Kolejnym etapem wizyty u dietetyka będzie badanie składu ciała, podczas którego mierzy się poszczególne części ciała w celu obliczenia BMI (wskaźnika masy ciała – porównania wzrostu z masą ciała). Wartość BMI oblicza się jako współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.

Po gruntownej analizie wyników badań, wskaźnika BMI, chorób czy preferencji żywieniowych pacjenta, dietetyk przygotuje pełny jadłospis, który pacjent zacznie stosować. Efekty diety zostaną zbadane podczas wizyty kontrolnej u dietetyka Poznań.

Zdrowa dieta Poznań

Szczęście to wielkie, że zdrowia nie można kupić za pieniądze, bo by wszystko wykupili bogacze, a dla biednych nic by nie zostało.

Karol Juliusz Weber

Wszyscy szukają tej jedynej, najlepszej, najskuteczniejszej i najmniej wymagającej diety, ale szczerze myślę, że no, dobrze kuracje odchudzające zawsze były, są i będą, ale zdecydowanie jestem za zdrowym trybem życia. Co rozumiem pod pojęciem „zdrowy tryb życia”? Co to takiego zdrowa dieta?

Zdaje sobie sprawę, iż w pędzie dzisiejszego świata, natłoku spraw i zadań, jakie każdy z nas posiada, często nie myślimy o tym co jemy i jaki tryb życia prowadzimy. Wcale a wcale mnie to nie dziwi. Jednak zatrzymajmy się choć na moment i pomyślmy do czego nas to doprowadzi…

Śniadanie, to kawa i dość często papieros, kolejny posiłek już w pracy w postaci kanapek zrobionych na szybko i coś do picia, oczywiście zimnego bo nie ma czasu. Powrót do domu późnym popołudniem i pora obiadu lub, jak niektórzy nazywają obiadokolacja. I tu nastaje ten decydujący moment. Opychamy się, byle do syta, aby zaspokoić całodzienny głód. Zazwyczaj posiłki te są złożone z dużej ilości tłuszczów i w ten sposób sami robimy sobie krzywdę.

Nie wspominam już o sporcie to znaczy jakimś rodzaju ruchu, jedyny to bieg do pracy z domu do samochodu. Cóż przykre, ale prawdziwe. Nie mogę jednak wrzucać wszystkich do jednego worka. Wielu biega przed pracą, korzysta z siłowni, basenu lub innych aktywnych form. Prawda jednak jest taka, że diet szukają raczej osoby z „małą” nadwagą, chcące pozbyć się kilogramów bez większego wysiłku. Moi Drodzy, nie da się, nic nie ma bez wysiłku. Trzeba zaangażowania, aby wrócić do formy.

Kilka rad, które nie są dietą, ale pomogą zrzucić parę kilogramów i pozwolą nam przestawić się na łagodniejsze traktowanie naszego organizmu.

Na czym polega zdrowa dieta?

Zacznijmy od początku, żadne śniadanie nie powinno zawierać dużo szkodliwych tłuszczów, choć wiadomo, że to nasz pierwszy posiłek i to on dostarcza nam energii na cały dzień.  Warto zdecydować się na lekki posiłek w postaci płatków lub znakomitej owsianki. Kolejny posiłek to mała przekąska, najlepiej w postaci bomby witaminowej, dobre są owoce, jednak nie w dużej ilości i nie w przypadku, kiedy jesteśmy głodni. Dlaczego?

Owoce zawierają cukier i w momencie odczuwalnego głodu zamiast pomagać, potrafią szkodzić. Może też być to jogurt z ziarnami zbóż. Obiad, jeśli mamy na niego czas, to warto dobrze przemyśleć. Mięso i warzywa powinny być gotowane, należy ograniczyć kasze i makarony. Kolejna przekąska koło godziny 18:00, absolutnie nie zjadamy słodyczy, najlepiej też owoc dobrze żeby był słodki, aby nie opuścił nas dobry nastrój.

Przed snem możemy wypić kubek gorącego mleka bądź kakao. Jeśli w ciągu dnia nie jedliśmy jogurtu, czy lekkiej sałatki możemy to zjeść na kolacje. Co ważne czując głód po obiedzie i kolacji nie podjadamy słodyczy. Jeśli już czujemy niedosyt zastąpmy to przekąską w postaci ciemnego pieczywa lub sięgnijmy po jogurt, warzywo. Moja mała rada, żeby oszukać mózg.

Jedząc posiłki nakładajmy je na małe talerzyki, skoro są wypełnione to znaczy, że jest na nich dużo jedzenia. Pomaga również wypicie szklanki wody przed każdym posiłkiem, daje to wrażenie sytości. Spróbujcie a przekonacie się same, że warto.

5/5 - (7 votes)