Bieganie i korzyści z niego płynące

Bieganie i korzyści z niego płynące

Bieganie i korzyści z niego płynące

Bieganie to najprostsza i najbardziej naturalna forma ruchu, która niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Jest przy tym raczej ekonomiczna, albowiem nie wymaga zakupu specjalnych przyrządów do ćwiczeń. Wystarczy wszak odpowiednie obuwie.

No to buty i… start!

O ile nie ma większego znaczenia to, w co podczas treningu będziemy ubrani, o tyle obuwie odgrywa tu szalenie ważną rolę. Dlaczego?

Podczas biegu na dystansie np. 1 kilometra uderzamy stopami o podłoże około 1000 razy. Nasze stopy obciążone są trzykrotnością naszej masy. Osoba ważąca około 60 kg, musi pomnożyć tę liczbę przez 3, aby uzyskać siłę nacisku na stopy, a następnie przez 1000, czyli ilość uderzeń o podłożę. Wynik jest imponujący – 180 000 kilogramów!

Z taką właśnie masą muszą zmagać się nasze nogi podczas biegania na dystansie 1 km, a treningi odbywają się przecież na nieco dłuższych trasach.. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia, które będzie amortyzowało ową siłę nacisku i chroniło nasze stawy.

Przy wyborze obuwia kluczową zasadą jest, by kupić model dostosowany do nawierzchni, po której biegamy oraz w rozmiarze co najmniej o 0,5 numeru większym.

Pozytywny wydźwięk biegania

Jakie korzyści dla zdrowia przynosi bieganie? MNOGIE! Regularne treningi dyscyplinują, hartują naszego ducha, wzbogacają charakter, odchudzają. Czy coś jeszcze? Oczywiście! Bieganie prowadzi do:

  • zwiększenia gęstości naczyń kapilarnych w mięśniach,
  • zwiększenia objętości i pojemności serca,
  • zwiększenia objętości krwi,
  • zwiększenia nasycenia krwi tlenem,
  • uelastycznienia ścian tętnic,
  • obniżenia częstości skurczów serca,
  • obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego,
  • zwiększenia wydolności fizycznej,
  • wzmocnienia systemu immunologicznego,
  • hamowania wypłukiwania soli mineralnych z kości.

Osoby zaczynające biegać, choć z początku muszą przezwyciężyć na początku trudności związane z brakiem kondycji, są z reguły bardzo zaskoczone tym jak szybko odzyskują dobrą formę. Często już po kilku tygodniach zauważalna jest poprawa wydolności fizycznej. To doskonałe uczucie zorientować się, że organizm ma takie możliwości.

A co, ponad to, daje mi bieganie ? To, że po treningu, mimo zmęczenia czuję ogromy przypływ energii, że aż góry mogę przenosić. Ale by o tym się przekonać trzeba podjąć wyzwanie i spróbować!

depilacja laserowa Poznań

depilacja laserowa

5/5 - (7 votes)