Badanie usg tarczycy
W naszym gabinecie wykonujemy badania usg:
- brzucha
- tarczycy
- piersi
- jąder
Czym jest tarczyca i dlaczego jest tak istotna?
Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w obrębie szyi, który kształtem przypominający motyla. Choć nie osiąga dużych rozmiarów (waży zaledwie 20-30 gram), to jego rola w organizmie każdego człowieka jest ogromna. Mianowicie, produkuje dwa hormony – trójjodotyroninę i tyroksynę.
Hormony te regulują przemiany metaboliczne, układ sercowo-naczyniowy, rozwój organizmu (w tym proces wzrostu) oraz pracę gruczołów płciowych i układu nerwowego. Aby tarczyca mogła działać prawidłowo, musi mieć dostarczoną odpowiednią ilość jodu i TSH, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową.
Choroby tarczycy – objawy, przyczyny, profilaktyka
Chorób wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy jest bardzo wiele i każda z nich niesie za sobą nieprzyjemne dolegliwości oraz nierzadko przykre powikłania. Tego wszystkiego można uniknąć dzięki systematycznie stosowanej profilaktyce. Przede wszystkim nie wolno bagatelizować żadnych objawów! Ekspresowa utrata wagi lub jej przyrost, ospałość lub nadpobudliwość, osłabienie, a także problemy z koncentracją to często pierwsze oznaki niedoczynności tarczycy.
Natomiast uczucie gorąca, wzmożona potliwość, duszność, kołatanie serca czy drżenie rąk mogą informować o jej nadczynności. Co ważne, niedoczynność tarczycy może współistnieć z jej nadczynnością. Innymi objawami chorób tarczycy są różnego rodzaju zmiany guzkowe, wypadanie włosów i dolegliwości układu pokarmowego. Warto zwracać również uwagę na obwód szyi, gdyż nierzadko gruczoł tarczycowy zwiększa swoją wielkość, gdy jest chory, co może powodować nawet duszności i problemy z oddychaniem.
Choroby tarczycy dzielone są na 4 grupy:
-
wynikające z nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów,
-
wynikające z powiększenia tarczycy,
-
objawiające się obecnością guzków,
-
objawiające się zapaleniem tarczycy.
Badanie USG tarczycy
Badanie usg tarczycy urządzeniem o nazwie ultrasonograf (USG) jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania ani wymogów co do przygotowania przed przystąpieniem do niego. Niezbędne jest odsłonięcie szyi i dekoltu podczas badania, w tym ściągnięcie wszelkiej biżuterii. Natomiast w przypadku mężczyzn konieczne jest także ogolenie brody. Badanie USG tarczycy może zostać wykonane:
-
gdy pacjent zauważy u siebie objawy charakterystyczne dla nadczynności lub niedoczynności tarczycy,
-
jako badanie uzupełniające w przypadku nieprawidłowych wyników TSH,
-
kiedy zdiagnozowano chorobę tarczycy u osoby spokrewnionej z pacjentem,
-
w ramach badań kontrolnych u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy,
-
w przypadku usunięcia guzów i nowotworu tarczycy w celu monitorowania ewentualnych nawrotów,
-
w sytuacji podejrzenia stanów zapalnych tarczycy, takich jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa,
-
jako monitorowanie wcześniej rozpoznanych zmian w obrębie tarczycy.
Badanie USG tarczycy warto wykonywać profilaktycznie co najmniej co 3 lata, nawet jeżeli nie występują żadne objawy, które mogłyby wskazywać na jakiekolwiek nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Natomiast, jeżeli w rodzinie wystąpiły jakiekolwiek choroby tego narządu, należy udać się na badanie tuż po zdiagnozowaniu choroby u członka rodziny, a następnie powtarzać raz w roku, najrzadziej co dwa lata.
Częste badania USG tarczycy są wskazane również u osób, które w przeszłości odbyły radioterapię (nie tylko w przypadku raka tarczycy), szczególnie o regularne wykonywanie USG tarczycy powinni dbać pacjenci, w przypadku których radioterapia wykonywana była w okolicy szyi, gdzie znajduje się gruczoł tarczycy. Wczesne wykrycie nowotworu złośliwego tarczycy, dzięki badaniu USG, daje ok. 90% szans na całkowity powrót do zdrowia.
Badanie usg tarczycy Poznań